nizanim yazar profili

nizanim kapak fotoğrafı
nizanim profil fotoğrafı
rozet
nizanim (çeşnigir)
karma: 10432 tanım: 799 başlık: 91 takipçi: 127
merhaba

son tanımları


insanın kendisine olan saygısını yitirmesi

insan olmanın ne olduğundan bihaber; habersiz ve dahi seçimsiz bir şekilde dünyaya geldiğini ve insan denen asalak oluşumun bir parçası olmaya zorlandığını bilmeden saygı ve insanın kendisi kelimelerini yan yana kullanmanın ne kadardır absürt olduğunun farkında olmayan 'insan'ların kullandığı bir söz öbeği.
çok değil on sene öncesine göre daha düşük besin değerinde daha cezbedici gıdalar tüketiyoruz ve o on sene öncesinden de on sene öncesine göre daha kibirli ve kalın kafalıyız.
gittikçe daha çok tüketen ve bir gün tüketecek bir şey kalmadığında kendi kendini tüketecek olan bir türün mirasçısı olduktan sonra kendimize saygımız olsa ne olur olmasa ne olur?
gözümüzün önünde gerçekleşmiyor veya en yakınlarımızın başına gelmiyor diye ses çıkarmadığımız onca 'insanlık dışı' şeyden sonra biz kendimize saygımızı yitirmişiz de haberimiz yokmuş.
devamını gör...

normal sözlük aşık atışması

havai fişeklerden görmüyor gözüm
yok mu kimse buna bulacak bir çözüm
mani yazacak gün mü kalmadı?
a benim avanak arızalı arsız gönlüm
devamını gör...

her ilin köftesinin meşhur olması

yanlış bir önermedir. misal mardin'in köftesi meşhur değildir. ayrıca köfte deyince aklıma yiğit özgür'ün inegöl köftesi ile ilgili karikatürü geldi.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

yeşil renkli yazarlar

aralarında bulunduğum için kendimi her zaman hıyar gibi hissettiğim yazarlardır.

sözüm meclisten dışarı dostlar
bugünlerde kendimi hıyar gibi hissediyorum
hani dilim dilim doğrasalar beni
marmara ege karadeniz ve hatta akdeniz cacık olur diyorum

devamını gör...

normal sözlük yazarlık rütbeleri

zamanında bu konu ile #1027811 şu girdide bir serzenişte bulunmuştum. haftalardır 10 bin karmam ile sözlükte arzı endam etmeme rağmen hala rütbesizim. turşusunu mu kuracaksınız rütbelerin, kafa sözlük belediyesini göreve davet ediyorum. arz ederim.
edit: bana çeşnigir denmiş hoşuma gitti.
devamını gör...

anın fotoğrafı

dalından yeni koparıldı.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

kafa sözlük

beni devasa bir kısır gününde hissettirdiği için minnettar olduğum sözlüktür. zira kafa sözlük barındırdığı çeşitli yazar profilleri ile adeta bir altın günü tabağını andırıyor. dolmanın yanında kek onun yanında kısır ve hepsi birbirine bulaşıyor. bazı yazarlar kısırın içindeki taş gibi dişimizin arasına girince bizi sinir etse de onlar yüzünden lezzetli gün tabağını çöpe atamam. bu sözlüğün eleştirdiğim bir çok yönü olsa da kurabiye tarifi yazdığım girdiden sonra mani yazabileceğim ondan sonra da yazmaktan keyif aldığım film eleştirilerini yazabileceğim daha samimi bir sözlük olduğunu sanmıyorum.

kafa sözlük, bir çok şeyi kaldırdığı gibi benim krem şantiye bulanmış profilimi hayli hayli kaldırır diye düşünüyorum.
devamını gör...

nefret

başkalarını maruz bırakmaktan çekinmezken biz maruz kalınca anlam veremediğimiz duygu. bu cümlenin öznesi olarak ''biz''i seçtim çünkü insan olmanın sonuçları veya doğal gerekliliklerinden biridir nefret ile olan yukarıda bahsettiğim ilişki.

insan dediğimiz varlık ile nefret ve bencillik her zaman iç içe olagelmiştir.
ne zamanki nefret duygusuna bencillikten sıyrılarak nesnel bir bakış açısıyla yaklaştık o zaman ''insan olmaya'' yeni bir bakış açısı kazandırdık demektir. bu tabi ki benim fikrim. ancak neticede "ben" de bu "biz" in bir neferi bir üyesi değil miyim. nefret konusunda böyle bir yaklaşım geliştirilmesi gerektiğini eyleme geçirmesem bile sadece düşünüyorsam insanlık değişiyor demektir.

nefret aynı zamanda bulaşıcı ve tetikleyicidir. bir insanın içindeki güçlü bir nefret ortaya çıktığında bunu gören ve içinde çok az miktarda nefret taşıyan başka birisi de cesaretlenip nefretini ortaya çıkaracaktır. bunu da en çok linç olaylarında görürüz. normalde teker teker linçcilerin yapamayacağı zulmü bir araya geldiklerinde daha yoğun biçimde yaptıklarını ve sonuçlarının daha yıkıcı olduklarını görürüz. herkes ateşe bir odun atar ve irili ufaklı nefretler birikerek kocaman bir yangını ortaya çıkarırlar.

elbette linç olaylarındaki bu cesaretlenme durumunu sadece nefretin tetikleyici gücüne bağlayamayız. linçcilerin her biri vicdani olarak daha rahat hissederler çünkü ortaya çıkan yıkımdan tek başlarına kendileri sorumlu değildir. bu sorumluluğu diğer bireylerle paylaşırlar.

neticede nefret bulaşıcı ve tetikleyicidir. dikkatli olunmazsa yönlendirir ve istemeyenler sonuçları ortaya çıkarır.
devamını gör...

toplum

her zaman için toplumu bir kırkyama kumaşı gibi hayal etmişimdir. renk renk çeşit çeşit kumaşlar bir araya gelerek kocaman bir bütünü oluştururlar. onları birbirine bağlayan sınırlar aslında onları birbirinden de ayırır. ama yine de karmaşa gibi görünen bu renk ve desen cümbüşü bir bütün olarak güzel görünür. en azından renk ve desen çeşitliliğinden korkmayanlar için.

bu kumaşın içinde bir delik oluşursa çok göze batmayabilir. ancak hemen yanında bir delik daha oluşursa o zaman ilk seferki delik daha çok büyüyecek ve göze batacaktır. işte toplumu şekillendiren fikirler ve değişimler bu deliklerdir. ben ne yapabilirim demeyin. sizin gibi düşünen biri daha yanınıza gelirse fikriniz büyüyecek, kırkyama kumaşında yarattığınız delik daha büyük görünecek ve kendi yaratacağı küçük deliğin kumaşta hiç bir değişim yaratmayacağına inanan başka biri cesaretlenip o kumaşta bir delik daha açacaktır. korkmayın.

peki kırkyama kumaşında yanyana gelen bir çok delik ne mi yapar. o kumaşta yeni bir yama yapılması ihtiyacı doğururlar. bu yeni yama kumaşa yeni bir renk katar. ve asla göze batmaz. kaostan ve değişimden korkmayın. ancak deliklerden korkanlar kumaşın hepsini çöpe atmak isteyip yeni bir kumaş dikmek isteyeceklerdir. bu ihtimal de her zaman vardır.

her ne olursa olsun bana göre kumaşın hepsini çöpe atmaya ne kimsenin gücü ne de yeni bir kumaş dikmeye tasarım yeteneği yeter. yeni bir kumaş yaratmak kolay değildir. korkmayın kimse o kırkyama kumaşını çöpe atamaz.
devamını gör...

normal sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

mardin/ağustos 2021
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

hayalindeki damat nereli sorunsalı

nereli olduğuna kadar düşünüldüyse ya var olan birinden bahsediliyor ya da bir kaç tahta kaybedilmiş demektir.
devamını gör...

dünyanınbütünmeşhurlarınıntraşolurkenkullandığıjilet

sonunda kürkçü dükkanına geri dönen yazar. söz verdiğin zemzem suyum nerede? yoksa onu da mı sattın? mani kapışmaları sensiz çok tatsızdı haberin olsun.
devamını gör...

normal sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

800. girdim. sesli kitap, kahve ve çikolata. klasik ve sıradan. fondaki müziğin zihnimdeki yarattığı etki dışındaki her şey sıradan şu an benim için.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

anın fotoğrafı

fotoğrafı çekmekten daha zor bir şey varsa o da fotoğrafa isim vermek veya hakkında bir şey yazmaktır benim için.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

diyarbakır köy okulu yardımımızın ulaşması

mutlu haber sonunda geldi. resmen hem sözlüğü hem günümü güzelleştiren bir haber oldu. harika bir eğitim öğretim yılına başlayacaklar.
devamını gör...

bengaripsengüzeldünyaumutlu ile dünyadan uzak

bir kaç kez ses kaydı gönderdiğim bir kaç kez de dinlediğim radyo programı.
bu başlık altında dün yazılan ve beni hayretler içerisinde bırakan yazıları okuduktan sonra bu konuda konuşmazsam bu platformda çizdiğim profile ihanet edecekmişim gibi hissettim. o yüzden açıyorum ağzımı yumuyorum gözümü.

öncelikle birisi bana bu başlık altında olumsuz yorum yapmak yasaktır ibaresinin nerede geçtiğini gösterebilir mi? çünkü bir iki kişi olumsuz yorum yaptı diye gösterilen reaksiyon tam da böyle bir yasak varmış hissi yarattı bende.

bu radyo programını sevmek kadar sevmemek de bir özgürlüktür. bu radyo programı hakkında olumlu fikir kadar olumsuz fikir de ifade etmek bir özgürlüktür. kimse kimseye sevmiyorsan başlığı engelle yayını dinleme fikir beyan etme dayatması yapamaz. ben sevmediğim yazarların tanımlarını engellerim görmemek için ama bu onlar hakkındaki olumsuz yorumlarımı ifade etmeme bir engel değil.

olumsuz yorumları okudum gayet makul şekilde ifade etmişler. hakaret yok küfür yok. samimi bulamadıklarını ifade etmişler. ben burada bir sıkıntı görmüyorum. samimiyetsiz kelimesi hakaret değil. samimi kelimesinin zıddı. bu kadar basit.
benim samimi bulduğum bir şeyi herkesin samimi bulmasını beklemek tam bir dayatma olur.

bu başlık altında okuduğum '' nolur başlasın özledik'' tarzı yazılar ile "hiç sevmiyorum bitsin nolur" tarzı yazıların her ikisini de ifade özgürlüğü olarak görüyorum. neticede birisi bitsin dedi diye bitmiyor değil mi? bitsin diyen kişi bu konuda yetki sahibi değil. dolayısıyla sabaha kadar bitsin desin programa en ufak bir zararı yok benim gözümde.

bazen bu platformda bazı şeyleri çok abartıyormuşuz gibi hissediyorum. nolur kimseye sevmediği şeyler hakkında yorum yapmaması gerektiğini dayatmayalım. bu platformda birisinin özgürlüğünün kısıtlandığını gördüğümde bu konuda fikrimi söyleme ihtiyacı duyuyorum. aksi takdirde ben kocaman bir çelişkiler yumağı olurum.
devamını gör...

sözlükte formatın çok önemsenmemesi

artık gerçekten gına getiren durum. zira sözlük formatının içinden geçenleri, yazım kurallarına kafa göz dalıp noktalama işaretlerine tekme tokat dalanları engellemekten de şikayet etmekten de yoruldum. işin ilginç tarafı bu şikayet etmelerim pek bir işe yaramamış olacak ki bunları yapanlar sözlükte aynı şekilde yazmaya devam ediyor.
devamını gör...

insan bir milyon yıl sonra neye benzeyecek sorunu

herbert george wells zaman makinesi'nde çok güzel anlatmış aslında.
kahramanımız bir milyon yıl sonrası olmasa da sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılına gider. orada gördükleri için şöyle der:

ya bu kadar zaman sonra ırkımız insanlığını kaybedip merhametsiz, anlayışsız ve karşı konulamaz biçimde güçlü olduysa?
devamını gör...

yalan

bazen söyleme ihtiyacı duyduğum bazen de bana söylenme ihtiyacı duyulan insana özgü şey.
yalan diyince hemen aklıma yalanın icadı filmi geldi. çok matah bir film olmamasına rağmen yalanın ortaya çıkışını merkezine aldığı için hoşuma gitmişti.
devamını gör...

ohne dich

klibi ayrı söz ve müziği ayrı kederlendiren bir şarkı. bu grubun güzel olmayan klibi yoktur zaten. her biri kısa film tadında her biri bir hikaye anlatır.
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim