az önce haberlerde izlerken duydum, bu destanı yazan yüce türk askeri falan dedi. umarım yanlış duymuşumdur.
devamını gör...
insanların ölüme giderken çekinmemeleri için böyle şeyler bütün dünyada söylenir.
maalesef.
süslerler ölümü insanlar ölüme gitsinler diye.
devamını gör...
bulunmayan ülkedir.
sarıkamış harekatında osmanlı tarafında ölen asker sayısı 23 bin civarıdır, bu harekatta 30 bin civarı rus askeri öldüğüne göre savaşmadan öldükleri de evleviyetle yanlıştır.
edit: öncelikle kaynağım yavuz ağıralioğlu'nun bu konuşması ve geçmişte okuduğum birkaç yazıydı. şimdi tekrar baktım ki her ne kadar çeşitli iddialar olsa da türk tarafından kayıpların 30-40 bin arası olması daha akla yatkın geldi. nitekim wikipedia'da da murat bardakçı'nın 'hafız hakkı paşa'nın sarıkamış günlüğü' kitabı esas alınarak toplam kaybı 33 bin olarak vermiş. cephede görev yapan alman yarbay felix guze' de daha sonrasında hatıratında kayıp sayısını 30 bin şehit 7 bin yaralı olarak vermiş. rivayetler epey muhtelif olmakla beraber görüldüğü üzere 23 binden başlayıp 90 bine kadar çıkıyor. her ne kadar tek şehit dahi içimizi yaksa da 90 bin asker tek kurşun atmadan donarak öldü demek evvelce oradaki şehitlere saygısızlıktır. netice de allahuekber dağları yabancı memleketlerde değil, taşıyla toprağıyla da bu memleketindir.
devamını gör...
daha fazla şehit vermemize rağmen çanakkale bir destandır. sarıkamış maalesef felakettir. 90 bin evladımızı enver paşanın hayaline şehit verdik , bunu kabullenmek çok daha fazla vatan evladını yaşatmaya giden ilk adımdır.
devamını gör...
bir başarı destanı değil, askeri fiyaskodur. bir herifin hırsları uğruna binlerce genç asker, kurşun bile atmadan donmuştur.
devamını gör...
bir “pasanin” inadi yuzunden gencecik yasinda savasin ortasinda resmen hiclige giden onlarca evlat onlarca yurek, destanlik bi kisim goremedim destansi ölum guzellemesinden baska
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"90 bin askerin donarak ölmesine destan diyen ülke" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim