kanımca ruslar'ın deli petro'dan sonra en reformist çarı. bilindiği üzere bu ruslar kırım harbi'nde pek çok avrupa ülkesi* bizi desteklediğinden adam akıllı dayak yediler. bu dayağın ardından "bir daha yemeyelim bari." diye düşünmüş olacaklar ki bunların devlet büyüklerinde bir değişim isteği hasıl oldu. bu isteğin çar'da da olması, kapsamlı bir reform hareketi başlattı. iş 1861'de serfliğin* kaldırılmasına dek vardı. eğitimi, adaleti, ulaşımı falan yeniden yapılandırdı. bunlara rağmen tam özgürlükçüydü de denemez, meşrutiyet'e karşıydı.

o karşıydı ama onun başlattıklarından etkilenip daha fazlasını isteyen gençler* karşı değildi. onları zaptetmek için bir miktar otoriterleşen çar muvaffak olamadı, patlattılar en sonunda adamı*. yerine gelen oğlu aleksander aleksandroviç romanoff ise babasından farklı olarak tutucuydu, bu daha fazla özgürlük isteyenler için kötü oldu.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"aleksandr nikolayeviç" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim