haliç'e verilen isim.
bu benzetmenin yapılması aslında haliç' in boynuza benzemesi değil. kağıthane ve alibeyköy derelerinin haliç'in boynuzlarına benzemesi ve gün doğumu ve batımında durgun suyunun altın tabaka gibi görünüm vermesidir. bizans' taki adı da altın boynuz ( hriso keras).
devamını gör...
haliç'in mitolojik aşk ve ihanet hikâyesinden mütevellit aldığı isimdir.

hovarda zeus, argos prensesi io ile işi pişirir. bu durum karısı hera'nın kulağına gider. hera malum olduğunuz üzere kıskanç ve şirret bir kadındır. zeus hera'nın io'ya yapabileceklerinden fena halde tırsar.

korku dağları etrafını sarmış olan zeus totosundan soğuk terler akıtmaktadır ve aklına bir çözüm gelir. io'yu ineğe dönüştürür. hemde altın boynuzları olan bir ineğe...

tabi hera hafiye gibi kadın, önünde sonunda bunu da öğrenir.

dünyadaki en tehlikeli şey aldatılmış bir kadının intikam tam tamları çalmasıdır. hele aldatılan kadın tanrıça ise durum çok daha vahimdir.

hera bu kızgınlık ve hırsla ineğe at sineği musallat eder. çok pis yaratıktır vesselam. düşmanıma bile böyle eziyet dilemem.

inek, prenses at sineğinden kaçacağım deyü kendini oralara buralara vurur. kıtalar aşar. ama bir türlü bundan kurtulmanın yolunu bulamaz.

tesadüf o ya inek prenses bugün haliç'in bulunduğu yerde at sineğini üstünden silkelemeye çalışırken, boynuzları zemine girer çıkar ve derin yarıklar oluşturur.

bu yarıklar altın boynuz marifetiyle oluştuğu içinde, bölge o isimle anılmaya başlar.

ha bir de bizans'ın fethinden hemen önce bizanslıların tüm mal varlıklarını gemileri batırmak suretiyle, senelik %8 faizle haliçe yatırdıklarına dair bir rivayet vardır.

hatta japonlar gelecek, bu zenginlikleri bizim için çıkaracaktır ama hala yüzde üzerinde anlaşılamamıştır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"altın boynuz" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim