1.
3. periyot 3a elementi. metal. en bilinen kullanım alanı alüminyum folyo. birçok insan tarafından fırında yemek için kullanılan bu yöntem aslında sağlığa aşırı zararlı.
devamını gör...
sözlükteki joker kelimelerden biridir. sen ne diyorsun lan alüminyum, kes lan alüminyum gibi...
devamını gör...
sembolü al olan, ağırlığı ise 26,9815 olan element.
devamını gör...
alüminyum temel vücuda giriş yolu sindirim sistemidir. su ise alüminyumu en fazla taşıma potansiyeline sahip etkendir. sindirim sisteminden direk kana geçen alüminyum miktarı % 1’den azdır. alüminyumun bugüne kadar saptanan en önemli etkisi sinir sistemi üzerinedir. alüminyumun güçlü bir nörotoksik madde olduğunu gösteren ilk çalışmalar deneyseldir ve geçmişleri 100 yıla dayanmaktadır. 1965 yılında yapılan tavşan deneyleri, alüminyum ile alzheimer arasında ilişki olabileceğini düşündürmüştür. 1973 yılında ise ad hastalarının beyinlerinde alüminyum miktarının artmış olduğu gösterilmiştir. dünyanın farklı bölgelerinde yapılan epidemiyolojik çalışmalarda ise içme sularındaki alüminyum seviyesi ile alzheimer hastalığı, demans veya kognitif hasarlanma arasında ilişki saptanmıştır. post-mortem çalışmalarda alzheımer, amyotrofik lateral skleroz ve parkinson gibi hastalıklarda beyinde al miktarının artmış olduğu gözlenmiştir.
devamını gör...
bir elementtir ve bu elementi yazarken sürekli zorlanan bir tek ben olamam. ayrıca kaynamış sütün üzerindeki ince kaymak tabakasının çok sevdiği bir elementtir. müritleri olarak bizde alüminyumluyoruz herşeyi (ben ekstradan orkideliyorum).
devamını gör...
birçok metalle bileşik sağlayarak hafif ve sağlam ürünler üretilmesini sağlayan elementtir. çok az miktarıyla bile oldukça çok ürüne sağlamlık verebildiği için değerli bir elementtir. aliminyum diye aldığınız çoğu şey ise alaşımdır..
devamını gör...
%50 karışımdan sonrası esnemez çatlar kırıklar oluşur.
hafif metal diye geçer lakin bir okadar da ağırlık taşımaz sadece görsellik açısından başarılıdır.
devamını gör...
bu metal, aynı zamanda iyi bir iletkendir. bu bakımdan hafif, esnek ve korozyona dayanıklı alaşımlarının olması sebebi ile enerji iletim hatlarının vazgeçilmezidir.
devamını gör...
küfür gibi ama olmayan bir kelimedir. benim de kullanmayı çok sevdiğim bir sansürümsüdür. bu kelimeyi kullanmayı sevmeyen, poposunu alüminyum folyoyla mı silmiştir alüminyum*?
devamını gör...
kaynamış sütün üzerindeki ince kaymak tabakasının kullanımıyla tanıdığım küfür olmayan küfür.
ayrıca atom numarası 13 olan element.
edit: ben kaynamış sütün üzerindeki ince kaymak tabakasından duyduğum için onun buluşu sanıyordum.
devamını gör...
kırmızı çizgimdir net! periyodik tablo bir yana alüminyum bir yana!
devamını gör...
çok yaygın bir küfür etmeden küfür etme ifadesi. bu kadar yaygın bir ifadeyi sözlüğe sadece tek bir kişi kazandırdıysa sözlüğün vay haline o zaman.
devamını gör...
ankara bölgesinde cam balkon işleri ile uğraşan işletmelerin yaptığı işlerdir. kapılarda, balkonlarda, asma tavanlarda vs her yerde kullanılır.
https://www.kolasaluminyum.com
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"alüminyum" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim