insan vücudunun bölgesel oranları ve boyutunun ölçümüdür. antropometrik boyutlara aynı zamanda vücut ölçüleri de denilmektedir. statik antropometrik boyutlar ve dinamik antropometrik boyutlar olarak ikiye ayrılır. statik antropometrik boyutlar: insan vücudunun hareketsizken alınan ölçüleridir. dinamik antropometrik boyutlar ise insanı dinamik bir sistem olarak ele almakta ve vücudun hareket halindeyken oluşan boyutsal niteliklerini vermektedir.
devamını gör...
ergonomik tasarımla uzaktan yakından ilgisi olan herkesin haberdar olması gereken verilerdir antropometrik veriler. yapılan tasarımın insan ergonomisine olan uygunluğunun sağlanmasında temeli oluştururlar. bunun dışında en önemli nokta artık bu verilerin ırksal olarakta daha yaygın sınıflandırılması gerekliliğidir bana göre. hepimizin bildiği üzere bir almanla bir japonun yada bir isveçliyle bir türkün ölçüleri aynı olamaz bu yüzden gruplandırma gerekir. evet çok kapsamlı, çok deneyim gerektiren ve çok zor araştırmalar olsalarda her çesit tasarıma girdi oluşturabilmesi için bu araştırmalar desteklenmelidir.
devamını gör...
etimolojik kökeni;
yunanca anthropo (insan) ve metrikos (ölçme) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuş olup; insan vücudunun ölçüleri ile ilgilenen teknik/ alan.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


antropometri bilimi, bireyler veya gruplar arasında, anatomi, coğrafi bölge ve meslek grupları gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanan farklılıkları ve benzerlikleri saptayarak daha geniş bir insan kitlesine uygun tasarımlar yapma imkânı sağlar.

buradan
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim