1.
2. periyot 5a grubundaki element. atmosferin %78'ini oluşturmakta. bu yüksek oranıyla beraber, gökyüzünün mavi olmasının sebebi de kendisi. teşekkürler nitrojen.
devamını gör...
havada beşte dört oranında bulunan element.
devamını gör...
3. (tematik)
atom numarası 7'dir.
devamını gör...
4. (tematik)
yaşayan, can veren.
devamını gör...
n
devamını gör...
en büyük özelliği nemsiz ve kuru molekül yapısında olmasıdır. otomobil lastiklerinde kullanıldığında uzun yolda lastiğin ısınmasından kaynaklı basınç değişiminin önüne geçilir. aynı şekilde soğuk havalarda da basınç kaybı olmaz. doğru basınçta olan lastiğin yol tutuşu daha iyidir ve yakıt tasarrufu sağlar. lastikçilerde bulunan azot (nitrojen) jeneratörlerinde %93 ile 97 arasında zenginleştirilmiş azot elde edilebilir.

oksijen insan için olmazsa olmazıdır ancak gıda paketlemesinde paket içindeki oksijen gıdanın çabuk bozulmasına yol açar. bu da çok kısa raf ömrü demektir. paketlenmiş gıdaların ( başlıcaları; kuruyemiş, çay, kahve, cips, süt tozu, meyve, meyve suyu, sebze, et ve tavuk ürünleri. vb.) tazeliğini korumak, raf ömrünü uzatmak uzatmak için yine azot kullanılır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"azot" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim