ne işe yarıyor, içeriği nedir hiç bilmiyorum ama meğer gülme gazıymış adı. arada ülkemizin üzerine sıkdalar da içimize çekip doya doya gülsek diyorum.
devamını gör...

n2o formülüne sahip, diazot monoksit ve azot protoksit de denen, anestezide kullanılan bir gazdır. "güldürücü gaz" olarak da bilinmektedir. oda sıcaklığında renksiz, yanıcı olmayan bir gaz olmakla beraber yüksek sıcaklıklara çıkarıldığında moleküler oksijene benzer bir şekilde güçlü bir oksidan haline gelir. suda çözünebilmektedir.

anestetik ve ağrı kesme özellikleri sebebiyle dişçilik ve cerrahi operasyonlar gibi medikal alanda önemli bir yere sahiptir. halk arasındaki ismi olan "güldürücü gaz" ismi humphry davy tarafından, solunmasıyla birlikte öfori etkisi etmesiyle bulundu. dünya sağlık örgütü'nün temel ilaçlar listesi'nde sağlık kuruluşlarında en güvenli ve efektif ilaçlar arasında yer almaktadır. ayrıca roket itici yakıtlarında oksidan olarak ve içten yanmalı motorlarda motorun gücünü artırmada rol oynamaktadır.
devamını gör...
1772 tarihinde ingiliz kimyager joseph priestley tarafından bulunmuş ve bu gazın güldürücü etkisi olduğunu yine bir ingiliz kimyager humprey davy, kendi üzerinde yaptığı deney ile belirlemiş.
devamını gör...
güldürücü gaz olarak da bilinir. en güçsüz inhalasyon anesteziktir.

oksijenin yerini alarak hipoksi yapabilir.
devamını gör...
gülmeye ihtiyaç duyulduğunda doktorlar tarafından bir doz yazılan gaz.
uçucu olduğu için yaygın kullanımı henüz yoktur. aşırı ve kronikleşmiş somurtma durumlarında kullanılır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"azot protoksit" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim