1.
1881 doğumlu türk düşünür. 1900'lerin ilk yıllarında felsefe öğretmenliği yapmış ve ''teceddüd-i llmi ve felsefi kütüphanesi'ni kurmuştur. felsefe mecmuası (1912), zekâ (1912) ve eşek (1913) gibi dergiler yayınlamış; bu yayınların kapatılması üzerine el malum'u, o da yasaklanınca yine o adlı dergiyi çıkarmıştır.

1910'da kurulan osmanlı sosyalist fıkrası’nın kurucularından ve ilk merkez yürütme kurulu üyelerindendi. türkiye’de maddecilik akımının ilk örneklerini veren adam oldu. ludwig büchner’den çevirdiği madde ve kuvvet, o dönemde büyük tartışmalara yol açtı. felsefenin türkiye’de yayılmasına öncülük eden, bu alanda batı kaynaklarına dayanmanın gereğini ileri süren ilk türk aydını sayılır.

(bkz: felsefe-i ferd) adlı eseri bu anlamda mutlaka okunmalıdır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"baha tevfik" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim