her insana nasip olmayan özellik. akıllı insan kendi hatalarından zeki insan başkalarının da hatalarından ders alan insandır. zira hayat yalnızca kendi hatalarınızdan ders alacak kadar uzun değil.
devamını gör...
uzaktan eğitim gibi mi
devamını gör...
aynı hatayı bile isteye kendisi yapmadıkça uslanmaz insan. hatta kendisi yapsa da uslanmaz.
genel anlamda böyle bir akıllanmaz olduğu söylenebilir.
devamını gör...
biyografi kitapları ve filmleri okuyup izlemek bu konuda yardımcı olabilir. her şeyi yaşayıp tecrübe etmeye gerek yok. başkalarının yaşadıklarından da tecrübe kazanılabilir.
devamını gör...
olması zordur ama yapılabilirse çok işe yarar. insanın kaybetmeden kazanması yüksek empatiyle sağlanabilir.
devamını gör...
genellikle kendinden büyük kardeşi olanların başına gelen şeydir.
devamını gör...
hayatta insanin kendine yapabileceği en büyük iyiliktir. yeri geldiğinde vakitten yeri geldiğinde de nakitten tasarruf ettirir.
devamını gör...
çok istediğimdir lakin asla yapamadığımdır aynı hatayı kendimde 6382626272 kez tekrarlamazsam onun hata olduğunu anlamıyorum.
devamını gör...
üstün zeka belirtisi.
devamını gör...
çünkü benim güzel hatalarım var, onlar dursun kiyamam başkalarının hatalarını da ders niteliğinde göz önünde bulundurur, ordan kendime bir buzlu kahve söyler, fıkır fıkır içer evime dönerim.
devamını gör...
yani alırım o dersi ama, kendi hatalarımdan çıkardığım ders kadar etkili değildir. illa o hatayı yapıp görmem emin olmam lazım. burnumun dikine gidip yaşayıp öğrenmem lazım. öylesi daha etkili.
devamını gör...
insan, düşünce dünyasını ancak yaşam deneyleri ile kurabilir. bu yaşam deneyleri pragmatik anlamda bireysel değil kolektiftir. bu avantaj yalnızca insan varlığına özgüdür. sadece biz insanlar başka varlıkların yaşam deneylerinden de yararlanabiliriz.

başkalarının hatalarından ders çıkartmak, başkalarının yaşam deneylerinin sonuçlarını hayatımıza entegre etmektir. ve bence bunu istem dışı bir şekilde zaten yapıyoruz. eğer bunu yapmasaydık, bu kadar geniş bir düşünce sistemine sahip olabilir miydik? yaşam sadece bireysel deneyler üzerine kurulu olsaydı, insanların birçoğu kısıtlı düşünce seviyesine sahip olurdu.

ancak, deneylerimizi çoğaltmak adına; en yararlı ortamı tarih ve biyografiler olarak görebiliriz diye düşünüyorum. önümüze serili gerçek bir hazine. kuşbakışı baktığımız için her şey gayet nesnel ve net gözükebilir.

maliyeti en az olan deneydir ayrıca.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"başkalarının hatalarından ders almak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim