insanın karmaşık zihninin en karanlık, kabullenmesi çok güç, en müthiş duygularından biridir. bu hissin asıl karanlık tarafı, bize bir zararı olmamış, yakınımızda olan ve hatta sevdiğimiz insanlara karşı dahi besleyebilmemizdir. fakat hemen celallenmeyin. bu nasıl olur, böyle bir duyguyu beslemek ahlaksızlıktır diye düşünmeyin. şunu kabul edin ki; bunu yazan ve okuyanların dahil olduğu “insan” denen canlı türü zaaflarla donanmış bir türdür.

bu duyguyu bir yarışmadaki rakibinize karşı veya bir insanın acısının sonucunda adaletin tecelli ettiğini düşünerek hissederseniz anormal karşılanmayacaktır. hatta dile bile getirebilirsiniz. “onun acı çekmesine seviniyorum, çünkü başkalarına zararı büyüktü”. fakat sevdiğiniz bir dostunuzun acısı size içten içe bir haz veriyorsa, durumu kendinize dahi itiraf edemezsiniz. bunu altında yatan sebepler, kıskanma, imrenme, kıyaslama veya kendini gerçekleştirememe olabilir. acıyı getiren unsurun kendi başınıza gelmediğine sevinmek ya da halihazırda acı çekiyorsanız bir acı yoldaşlığı edinmektir.

ne olursa olsun, kulağa ne kadar şeytani gelirse gelsin, bu his insanidir. duygulara hakim olmak çok güçtür. tek yol ise kabullenmektir. zaafları kabullenmek, yaşanan duygunun bizi fiziken harekete geçirmesini önleyecektir.

böyle bir hissi yadsımak ise üzerini kumla örtmekten farksızdır. almanların tek kelime ile anlattığı (bkz: schadenfreude).bu duygu durumu için arthur schopenhauer şöyle demiş. “kıskançlık hissetmek insancıldır, birinin zarar görmesinden mutlu olmak, bunun tadını çıkarmak ise şeytancıl.” tam olarak o kelimeyi kullanmıştır. “jedoch ist neid zu fühlen, menschlich; schadenfreude zu genießen, teuflisch”.

insan ruhununun dehlizlerinde dolaşan dostoyevski ise “suç ve ceza” kitabında böyle bir paragrafı yazmıştır.
“hepsinin halinde, en yakınlarının beklenmedik bir felaketi karşısında bile insanlarda her zaman görülen tuhaf bir sevinç duygusu vardı. en samimi acıma, acısını paylaşma duygularına rağmen, istisnasız olarak hiç kimse, böyle bir duyguya kapılmaktan kendisini alamamıştır."
devamını gör...
femdomdur.
devamını gör...
bu da nesi kabul edilemez zevk alma tanımı. böyle bir insani duygum hiç olmadı. bence kabullenilmesi gereken asıl mesele bunun insani bir zevk olmadığı olmalıdır. bazen açılan başlıkları aklım almıyor.
devamını gör...
başkasının acısından zevk alma hali: schadenfreude


schadenfreude, bir başkasının başına kötü bir olay geldiğinde yaşanan mutluluk duygusunu anlatıyor. yani; bir başka insan mutsuz olduğunda, karşısındaki kişi de bu mutsuzluktan ötürü mutluluk duyuyor. kulağa son derece kötü, pis, korkunç gelse de aslında insan tabiatında olan bir duygu... almanlar ise bu duyguyu bir kelimeyle özetliyor: schadenfreude.

schadenfreude hakkında araştırma yapan uzmanlar, başkalarının mutsuzluğuna sevinmenin altında yatan ana sebep olarak insanların genelde başkalarının kayıplarından kazanç elde etmesini gösteriyor. uzmanlara göre; karşıdaki kişinin talihsizliği karşısında üzgün olunsa dahi hissedilen duygu sevinç oluyor. bilim uzmanlarına göre bu durum da insanların 'çıkarlarını düşünen yaratıklar' olmasıyla açıklanıyor. bir başka araştırmada da bilim insanları rekabet duygusunu da yine bu hisle ilişkilendiriyor.

bazı insanlar, başkalarının acılarından zevk alır; çünkü bu onların iyi hissetmelerini sağlar. bazıları ise, başkalarının acısını kendi kazancı olarak değerlendirebilir; ki karşı takımın yenilgisine sevinen bir taraftar grubu bunun iyi bir örneği... bazıları ise, böyle durumlarda adaletin yerini bulduğunu düşünürler. bu gibi insanlar genellikle kötü şeyler yaşamış ya da etik değerlere sahip olmayan insanlar olarak ortaya çıkarlar. bu üç durumun altında yatan duygu insandışılaştırmadır.

araştırmacıların bulgularına göre; bu duygular nedeni, başkalarına kendinden daha az insanmış gözüyle bakma durumudur. normal insanlar, kimi zaman başkalarına karşı empati duygularını yitirse de; sadist, narsist ya da psikopat insanlar empati kurmaktan her zaman uzaktır.

profesör rochat durumu şöyle özetliyor:

“hepimiz schadenfreude deneyimini yaşamışızdır; ancak üstünde fazla düşünmeyi fazla sevmeyiz. bunu fazla düşünürsek insanlara karşı ne kadar farklı olabileceğimizi görürüz” şeklinde açıkladı ve “eğer schadenfreude içimize işlemiş kuşkularımızı barındırıyorsa onu sistematik bir şekilde araştırmak insanın doğasını anlamak için önemli olacaktır.”ayrıca;
(bkz: sadizm)
(bkz: psikopati)
devamını gör...
(bkz: schadenfreude)
devamını gör...
zamanında bana zararı dokunmuşsa zevkin kralını alırım üstüne bir de sigara yakarım kusura bakmıycanız
devamını gör...
sırf bu tatmini alabilmek için insanların hayatında didik didik kusur arayan insanlar var. size acıyıp kendini tatmin edenler. başıma gelen en acayip örnek evime gelen birinin "aaaaa tuvalet musluğu ortalı değil miiiii?" diye acıyarak bakmasıydı.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"başkalarının acısından zevk almak" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.