uzun süreliğine işsizce dolaşılan vakitlerde hep malum kişilerin rastladığı insanlardır. akraba olur yakından uzaktan tanıdık olur arkadaş olur facede çetleştiği biri olur hepsi aynıdır ama bunların.

"yaa sen iş arıyormuşsun keşke daha önceden haberim olsaydı aslında şimdi biraz piyasa şöyle böyle ama" diye muhabbete girip sanki karşı tarafın sorumsuzluğuymuş gibi de böyle "daha önceden haberim olsaydı" yani söyleseydin daha evvel diye acayip bir söylemde bulunurlar ki hayrola yani daha evvel müdür müydün plazada holdingde falan diye sormak güzel bir karşılık olur. sanki çok çevreli biriymiş gibi de böyle kendi reklamını genellikle toplu buluşmalarda yapan bu kişiler sizden cv isterler ve genellikle "hmmmm cvnin biraz daha elden geçirilmesi gerekiyor." derler hani elden nasıl geçirilecek zamanı kırıp hiç olmadık şeyler mi yapmak eklenecek diye de düşünülecek olursa gayet mantıklı olunur. bu böyle iş bulurum havalarında dolaşanlara cv mail ile gönderilir ancak bir türlü gitmez undelivered hettere höttörö diye mesaj gelir çünkü genelde maillerini yanlış verirler yaa pardon benim mail kulhavulalcartcurt85 değil de kultarrakkurbarrakcartcurt_85 idi sori derler.

bunlara mail göndermekte fayda vardır aslında çünkü böylece ortadan kaybolurlar bir daha muhattapbile olmazlar ama yani "boşver abi kalsın" dediğinizde "ben sana iş bulacaktım sen istemedin." diye bir lüksleri oluverir. gerçi 2020 yani pandemi dönemiyle bu insanların nesli tükendi gibi ama en azından karşılaşırsanız böylelerle ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.
devamını gör...
birine referans olmak demek bir yerde onun da sorumluluğunu almak demektir. eskiden daha bi önemliydi bu durumlar ama artık herkes herkese referans olduğundan pek bi önemi kalmadı. her neyse konumuza gelirsek;

biri bana iş bul dese açıkçası uğraşmam. yarım ağız "bakalım cv ni bi yolla önce" der geçerim. sonra da unuturum onu orada. iş bulacağım, bir yerlerde çalışmasını düşündüğüm kişilere zaten ben ulaşırım öncesinde "falanca şirkette filanca pozisyon açılıyor, cv ni şuna ver, o da gitsin insan kaynaklarına elden ulaştırsın. referanslara da beni yaz" derim. kesin alınır diyemem ama en azından önerilen biri var o pozisyon için ve insan kaynakları da beni bildiğinden cv yi dikkate alırlar. yani alırlardı eskiden. hey gidi hey...

gel gelelim bazen sevimsiz akrabalar/tanıdıklar dert yanar işsiz oldukları için. şimdi hiçbir şey demesen olmayacak, referans olup iş buldursan tanımıyorsun. haliyle "hadi ya, tüh.. keşke öncesinde haberim olsaydı hay allah" diyorsun istemsiz. "cv ni bi yolla bana" diyorsun ortama göre. bazen de tanıdığın için sallamıyorsun o kişiyi. biliyorsun ki onda çalışacak göt yok, anca akşama kadar dedikodu yapıp "ben de şurada çalışıyorum canım ya" diye hava atacak ya da iş yerinde karıya kıza salça olmaktan başka bir şey yapmayacak. ne gerek var öylesine iş bulmaya.

bir de herkes her işte çalışmaz. onun da gönlüne göre bulacaksın. adam mühendislik bitirmiş şimdi ona bakımcı işi verirsen çalışır mı hiç? teknikerler ne güne duruyor diye kalkıp bir de sana akıl verir. e istifa et git o zaman p...venk, ne diye duruyorsun ama yoook. senin onu yükseltip altına eleman vermen lazım. kadro mu yok, açacaksın. aksi halde niye aldın işe demi.

ben insan kaynaklarında çalışırken durum biraz böyleydi. hala daha böyledir üç aşağı beş yukarı. çekilecek dert değilmiş bakınca.

-e istifa et o zaman p...venk!
+ettim zaten.
devamını gör...
ülkeden kaybolma nedenim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ben sana iş bulurum deyip ardından ortadan kaybolan insanlar" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim