'bir baltaya sap olmanın' tersi olan durum. bomboş yaşamayı anlatır çoğu kez. vicdan azabından kahreden durumdur kendi adıma.
devamını gör...
kişinin kendi elinde olan şeydir. bazen sap olmak istesen de baltasına sap arayan birini bulamıyorsun.
devamını gör...
bende hiç geçmeyen duygudur. kendimi işlevsiz, önemsiz, gereksiz, başarısız hissederim genellikle.
devamını gör...
işi gücü olmayan insanlar için kullanılan bir deyim.
devamını gör...
bu sözü hep , biri tarafından kullanılmak olarak anladım. hani siz bir maşasınız ve elini yakmamak icin biri sizi kullaniyor gibi.
devamını gör...
olacaksan şöyle tüm benliğinle olacaksın.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
kime göre neye göre? kimsenin beklentilerini karşılamak zorunda değilsiniz.bulunduğunuz konumdam memnun olduğunuz halde size söyleniyorsa sallayın.kimseyi mutlu ya da memnun falan etmek zorunda değilsiniz.
devamını gör...
köyde baltaya sap satın alınmaz gidersin meşe ağaçlarında ararsın balta sapını en ele geleni ve en düz olanı seçilir yani eğer bir baltaya sap olamıyorsak demek ki ya yamuğuz ya da henüz ele gelmiyoruz.
devamını gör...
hiç bir işe yaramayan ve sürekli tüketen zararlılar için söylenir.
e haksız da değildir söyleyen.
üret be çocuğum, üret.
devamını gör...
büyüklerin gözünde olduğumuz durum. hep biri sap olamaz, halbuki bizi sap yapmaya çalışan bu hayata o sapı neyse. sap olmak değil mesele.
devamını gör...

bu kafayla bir baltaya sap olamazsın ama
gün gelir sapın ucuna olursun kazma 

der barış manço. yani kesen, kıran ve bu esnada kendinden yiyen sen olursun. sapa bir şey olmaz. sen ezilir, gücünü ve keskinliğini kaybedersin. o saatten sonra da sağa sola istediğin kadar çarp kendini, işe yaramazsın.
devamını gör...
hah zekayla sap olamamak arasında korelasyon kuran bir aforizma da geldiğine göre başlık tamamdır.

t: kişinin toplumsal yaşamda yer edinebileceği asgari yeterliliğe sahip olmaması durumu. kimi için iş güç kimi için medeni hal kimi için başka bir olgudur bunun göstergesi.
devamını gör...
sapla, kazmayla,baltayla uğraşmayın anın tadını çıkarın yaşadığın kadar varsın hayatta. baltaya sap olanları görüyoruz adam olmadıktan sonra neye yarar.
devamını gör...
belki de bir gök yüzüne kuş olmak yüzündendir, hiç kimse aynı şeyi yapmak veya tamamen farklı olmak zorunda değil, sadece kendiniz olun ve devam edin insanlar ne der diyip de umursayıp tökezlemeyin çünkü bir piyanist piyanoya yeni başlayan biriyle dalga geçmez,sizinle dalga geçen sizi eleştiren biri varsa büyük ihtimalle sizin yaptığınız şeyleri yapamamıştır,o yüzden sadece azim edin
devamını gör...
devamını gör...
bu hayata sadece deneyimlemek için geldik. başka hiçbir amacımız veya sorumluluğumuz yok. toplumun, sistemin kurallarına uymak, sorumluluk almak zorunda değiliz. baltaya sap olmak zorunda da değiliz. sadece bir kere geleceğimiz şu dünyada içimizden nasıl geliyorsa, nasıl istersek o şekilde yaşamalıyız. diğer insanların ne dediğinin veya ne düşündüğünün hiçbir önemi yok.
devamını gör...
şu aralar bu durumdayım. düzelmem lazimmm
devamını gör...
günümüzde epeyce anlamını yitirmeye başlamış bir tabir. zira daha düne kadar "bir baltaya sap olamamış" denecek kişiler youtuber, fenomen filan olup, kısa ve hızlı şekilde köşeyi dönebiliyor ve önceden burun kıvıranlar da yalak bulmuş ineğe dönebiliyor.

halbuki boş insan her ne elde ederse etsin boştur.
devamını gör...
bir diğer baltaya sap olmayı denemelidir
devamını gör...
valla ben ya. neyi denediysem olmadı ben de bıraktım valla. balta gelsin beni bulsun artık
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bir baltaya sap olamamak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim