bitcoin'in arkasındaki, geleceğin teknolojisi.
devamını gör...
devrimsel teknoloji. dağıtık, anonim ve çok sayıda kaydının bulunması güven yaratıyor. çok da uzak olmayan bir gelecekte kullanımının yaygınlaşacağını tahmin ediyorum.
devamını gör...
blokchain dağıtık bir kontrol mekanizmasına sahiptir. milyonlarca defterin aynı kaydı tuttuğunu ve asla %51'nin ele geçirilemeyeceğini düşünün(ki böyledir, mümkün değildir, denenmiştir.) her bir defter yeni sayfaya geçmeden birbirini eşler ve miyonlarca işlem özeti birbiri arasında eşitlenir. böylelikle cüzdan verisi eşitlenir. işte bu şeffaflık ve geri döndürülemez zincire blockchain denir. bloklardan oluşan zincir halkalarıdır.
devamını gör...
bitcoin olayıyla çok karıştırılandır.
çoğu insan ne demek olduğunu bilmemektedir. sözlüklerde bitcoin başlığına yüzlerce entry girilirken bu başlığa 3-5 entry girilmesinden anlaşılmaktadır.
merkezi olmayan bir kayıt mekanizmasıdır. büyük ufuklar açar. geleceği şekillendirecek olandır.
bitcoin bu zincir sistemindeki basit bir para kullanım uygulamasıdır. zaten sistem üzerinde 1500 çeşit coin üretildi, siz de üretebilirsiniz.

bir uygulamadan değil, bir sistemden bahsediyoruz.
devamını gör...
bitcoin ile karıştırılması çok da garip olmayan sistem. şöyle ki, satoshi nakamoto olarak bilinen ve bitcoin'i yaratan kişi(ler), aslında blockchainin de ilk kez uygulandığı bir para birimi yaratmış oldu. yani aslında bitcoin'in bir yerde blockchaini de yaratmış olduğunu söylemek mümkün.

ne kadar devrimsel, ne kadar mükemmel, dünyanın geleceği burada yükseliyor demeden önce benim bu konuyla ilgili çok garipsediğim bir şeyden bahsetmek istiyorum. blockchain, türkiye'de konuşulduğuna pek az şahit olmuş olsam da, ekolojik sürdürülebilirlik açısından oldukça problemli bir sistem. en azından bugünkü haliyle -çoğunlukla kripto para birimlerinin uygulamalarından göreceğiniz üzere- karbon ayak izi oldukça yüksek. bugün dünyada salt bitcoin madenciliği gelişmiş ülkelerin yıllık enerji tüketimine denk bir enerji tüketmekte. malum olduğu üzere, henüz dünyanın dikkate değer olmayan bir nüfusunun dahil olduğu bu sistem şimdiden böyle bir enerji tüketimine yol açıyorsa, geleceği düşünmek bile istemiyorum. tabii birtakım yerlerde 'ya aslında o kadar da şey değil, sadece kripto paralar çok enerji tüketiyor. aslında var ya çok daha çevre dostu hale gelebilir' minvalinde birçok şey de okudum. ancak madem öyle, neden bu sistem bu halde diye sormanın, en azından bunu tartışmaya açmanın çok önemli olduğu kanaatindeyim.

türümüzün tarihine az çok hakim biri olarak, naralar atarak kurduğumuz gelecek hayallerimizi böylesine sürdürülebilirlikten yoksun bir sisteme dayandıracak kadar ahmak olmamızı elbette bekliyordum. daha geç olmadan bir şeyler yapılması dileğiyle...
devamını gör...
bir evrensel kümedir, bitcoin ise bunun alt kümesidir.
devamını gör...
sadece kripto paralarda değil, bankacılık gibi alanlar olmak üzere birçok alanda yüksek güvenlikli bir sistem ağı olarak kullanılabiliyor.
devamını gör...
işin gerçeği ile önümüzdeki sürece bakacak olursak şu anda da içine girmiş olduğumuz etkilerini hissetmeye başladığımız mekanik çağdan dijital çağa geçtiğimiz merkezi sistemlere alternatif olarak sunulan blockchain tabanlı yeni dünya düzeninde mesleklerin birçoğu yok olacaktır. basitçe anlatmak gerekirse; yapay zekanın giderek egemen olduğu insanlara ihtiyacın azaldığı bilgiye kolay ulaşımın yanı sıra bugün doğru olan bir bilginin yarın geçerliliğini kaybettiği bu çağda hazır bilgiyi sunan meslekler değil bilgiyi üretip satan veya onu kullanmasını bilen insanlar kazanacaktır. bir diğer önemli nokta ise devlet ile vatandaş arasındaki bağı oluşturan kimlik, para ve bankacılık sistemi, tapu, noter kayıtları, siyasi temsilcilere dahi gerek kalmaksızın herşey dijital ortamda olacağı için devletler sınır olarak var olsa da içi boşaltılmış olacaktır.
devamını gör...
iyi güzel teknoloji de trend oldu diye ihtiyaca amaca bakmadan her halta blockchain sokuşturmaya kalkmak günümüzün i-t (information tech) hastalığı oldu.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"blockchain" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim