1.
genellikle gecenin sonunda biraz ayılmak için tercih edilen tuzlu acılı kokteyl.

shaker içine isteğinize ve kullanacağınız bardağa göre votka, votkayla aynı oranda domates suyu, limon suyu, tuz ve karabiber ekleyip 'biraz' karıştırdıktan sonra buz dolu bardağa ekliyorsunuz.

tat olarak çok başarılı.
devamını gör...
2.
protestanları idam ettirmesi ile ünlü olduğu için kanlı lakabını alan 1. mary.
devamını gör...
3.
alkolsüz olanının adı da virgin mary'dir
devamını gör...
4.
bir efsaneye göre eğer karanlık bir odada, aynaya karşı üç kez "bloody mary" derseniz; o gün -o gün dediğim bilmem kaç asır öncesi işte.- mezarlığa diri diri gömülüp; tırnaklarıyla mezarından kurtulmaya çalışan sevimli, küçük mary gelir ve yüzünüzde unutamayacağınız, şahane izler bırakırmış. deneyin, beni de aydınlatın. *
devamını gör...
5.
sugarman muadilidir bu abla. sandman da olabilir.
devamını gör...
6.
akşamdan kalmaya iyi gelir klişesi dışında güzel bir başlangıç kokteylidir. özellikle de alkol tadına pek alışkın olmayan insanların ortamın kafasına erişmesini sağlar,hem de hiç bloody olmayan bir şekilde.

ayrıca içeriğinden esinlenerek türetilmiş tekila domates sosu shotları da efsanedir.
devamını gör...
7.
herkesin aksine içimi sert olan kokteyldir. ya da bana öyle gelmekte.
devamını gör...
sırf metresi anne boleyn'le evlenebilmek için ispanya kralı ve kraliçesinin kızı, önce abisinin karısı, sonra karısı olan aragonlu catherine'i boşayan ve anne boleyn uğruna, etkileri günümüzde hala devam eden, ingiltere'yi katoliklikten, protestanlığın ingiltere'ye uyarlanmış şekli olan 'anglikanizm'e geçiren vııı. henry'nin, aragonlu catherine'den doğan ve yaşayan tek çocuğu; i. mary. (birinci mary yazmak istedim aslında, sözlükteki saçma gelenekten dolayı açacağım başlık değişmesin diye baştan 'i' ile yazdım.)

babası annesini reddedince uzun yıllar annesinden de babasından da uzakta sürgün yaşadı. babasının bitmek tükenmek bilmeyen erkek çocuk aşkı sonunda gerçek oldu. vııı. henry'nin ölümünden sonra tahta çocuk yaşta geçen vı. edward da uzun ömürlü olmayınca, o zaman için neredeyse kocamış yaşta (37) tahta çıkan ve kendisi gibi koyu katolik olan ıı. felipe'le (o da bambaşka bir hikaye) evlenip, ondan deliler gibi çocuk yapmaya çalışıp, bir türlü başaramayan ı. mary, bloody mary lakabını öldürttüğü binlerce protestana borçludur. kendisine ne yazık ki, hükümdarlığı ve ingiltere'nin katolik kalması çabaları, kendisinin ölümüyle sona ermiş ve nefret ettiği üvey kızkardeşi ı. elizabeth'in tahta çıkmasıyla, ingiltere, artık hem kesinkes 'anglikan' olmuş hem de ı. elizabeth döneminde en parlak 'altın' yıllarını yaşamıştır.

öyle bir ilişkiler yumağı ki, günümüzün en absürt pembe dizilerini aratmayacak ilişkiler, evlilikler, entrikalar, cinayetler, skandallar vs vs...
her biri için başlık açılır ve hayatları masal gibi okunur.
yukarıda anlatılan kadının anneannesi, ispanya kraliçesi i. ısabel, aynı zamanda -tesadüfen- bugünkü amerika kıtasını keşfeden kristof kolomb'a mücevherlerini vererek sefere çıkmasını sağlayan kadındır. vay ki vay!

bunları şimdi masal gibi okuyoruz ya, gerçekten korkunç zamanlarmış. zaman makinesi olsa, oralara gitsem, bir haftadan uzun kalmak istemezdim.*
devamını gör...
ilkokulda büyük sınıflardan duyduğum, birkaç gün uykumun kaçmasına neden olan hikayenin baş kahramanıdır kendisi.

efsaneye göre; köyü ölümcül bir salgın almış götürürken, mary derin bir uykudaymış. onun öldüğünü düşünen ailesi ise bir cenaze töreni düzenlemişler. ailesi çok üzülmüş ve inanamamışlar. marynin tabutuna bir ip germişler. böylece eğer tabut açılırsa ip düşecekmiş. gece olunca ailesi evine gitmiş küçük marynin. tabutun içinde uyanan zavallı kız, olayı çözdükten sonra tırnaklarıyla tabutunu kazımaya başlamış. bir süre kazıdıktan sonra parmakları kanamaya başlamış ve ölmüş. ertesi gün mezarlığa gelen ailesi ipin düştüğünü görmüşler fakat kanlı tabutta kimseyi bulamamışlar.

vallahi ben de onların yalancısıyım
devamını gör...
ayna fobimi tetikleyen bir karakterdir kendisi. zaten çocukluğumdan beri aynalardan korkan biriydim. bir de ergenlik dönemimde bu çıkmıştı. şu yaşımda bile yenemedim bu fobiyi. sırf gereklilikten yatak odamda makyaj aynam var. onun durduğu duvara stor taktırdım. gece yatarken storu indiriyorum üzerine.
devamını gör...
-karanlıkta ayna karşısında 3 kere bloody mary dediğinde gelen hayalet kız.
devamını gör...
(bkz: kanlı nigar)
devamını gör...
içmekten ziyade makarnanın üstüne eklenip yenilmesi tavsiye edilir.*
devamını gör...
marvel avengers endgame de thor' un obez hayatında uğruna mermi atıp mermi yiyebileceği içkinin adı. filmden çıktıktan sonra googlelayıp ne olduğunu öğrenmiştim. tadını merak etmiyor değilim.
devamını gör...
dünyanın en rezil içkisi olabilir.

teoman hocamın dediği gibi; bi kapak viski yoksa faso fiso.
devamını gör...
tekdüze damak tadı olanlar varsa garip gelebilir ama yeni lezzetlere açık ve acı ile arası kötü olmayan bireyleri memnun edeceğini düşünüyorum.
ortası yok. ya çok çok sevilir, ya da tersi.
ben seven taraftayım gerisini bilmem*
devamını gör...
adrenalin sonrası sakin bir bulutta oturmak için.
devamını gör...
bizim bir arkadaşımız adet oldum diyemez bloody mary derdi.
devamını gör...
ilk tanımdaki gibi shaker içerisine koyar ve shake işlemi yaparsanız, "yapacağım işin anasını avradını, gelmişini geçmişini "diye diye etrafı temizlemek zorunda kalırsınız zira karabiber ve domates sosu shakerin patlamasına sebep olur. ayrıca bartender mülakatlarında sizden genellikle bu içkiyi hazırlamanızı isterler.
devamını gör...
bir kere içme gafletinde bulunduğum domates suyu ile yapılan tuhaf bir içki. karabiber ne alaka demeye kalmadan kereviz tadıni alıyorsun. içilecek dert değil.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bloody mary" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim