1.
ingiliz dj simon green'in mahlası. ayrıca bir primat türü. primat olanı boşverin de, dj olan candır, canandır.
dj olmasının yanı sıra bass çalar. türk müziğine ayrı bir ilgi duyar (bence). bunu ontario ve diğer bir kaç şarkısında tercih ettiği enstrümanlardan dolayı böyle varsaymayı seviyorum.

(bkz: black sands) albümü en başarılı, en mütüş albümü gibi dursa da; animal magic ve days to come albümleri de on numaradır. minimal tekno seven yazarların bakması gereken albümlerdendir.

bonobo'nun müziğinde; elektronik ögelerin yanı sıra yaylıların ve bass gitarın büyük bir yeri vardır. (bkz: şahsım)ı da buradan yakalamıştır zaten.
devamını gör...
cüce şempanze olarak da bilinen bir şempanzedir.
devamını gör...
doğruluğundan şu anda tam olarak emin olmadığım bir bilgiye göre, insanlar gibi yüz yüze sevişen nadir hayvanlardandir
devamını gör...
kendileri en yakın kuzenlerimizden olur. şempanzelerin kavgada birbirlerini parçalamasının aksine, bonobolar kavga çıkacağı anda sevişip barışırlar. cinsiyet ayrımı olmaksızın günleri sevişmekle geçer ve zevk için sevişen primatlar sırasında birincidirler.
devamını gör...
pan paniscus. ancak 1929 yılında neredeyse eş zamanlı olarak alman ve amerikalı iki anatomistin ayrı ayrı keşfedip dünyaya ilan ettikleri, bugün yaşayan canlılar arasında anatomik -ve yakın zamandaki araştırmalara göre genetik- olarak insana en çok benzeyen tür. şempanzelerle birlikte ortak kuzenimiz ve hatta yine bu üç türün ortak atası olan ardipithecus'a -ilk bipedal hominin- da anatomik olarak en yakın tür.

etolog ve psikolog robert yerkes; henüz bu türe bir ad verilmemişken yazdığı almost human adlı eserinde bonobolardan şempanze diye söz ederek onları uzun uzun anlatmıştır.

aslında bonoboları insanlar açısından özellikle önemli kılan bir nokta var. frans de waal'in de bir kitap (bkz. bonobo ve ateist) boyunca anlattığı üzere bonobolar şempanzelerle kıyaslandığında muazzam bir zıtlık ortaya çıkıyor. teşbihte hata olmaz notunu düşerek bonobolar melek ise şempanzeler şeytandır diyerek bu zıtlığı özetleyelim.

felsefi antropolojide de epey karşılık bulmuş olan insanın vahşi ve kötücül bir tür olduğu fikrine destek olurcasına yakın zamana dek haberdar olduğumuz en yakın akrabalarımız olan şempanzeler akıl almaz derecede şiddete eğilimli bir tür. de waal'in kitaplarında anlattığı sayısız örneklerden birine bakalım: biri alfa olma mücadelesi veren diğeri ise eskiden alfa olan iki şempanze, bir geceyarısı güçten düşmekte olan mevcut alfayı çıplak elleriyle cinsel organını parçalayarak öldürürler. işte insanın doğuştan savaşçı, vahşi ve hatta patriarkal düzende yaşamaya daha uyun bir tür olduğunu iddia edenler için böylesi örnekler her zaman destekleyici olmuştur.

bonobolara bakıldığındaysa çatışmaların çoğunlukla barışçıl bir biçimde çözümlendiği görülmekte. fiziksel temas ve seksin bonoboların yaşamının en önemli parçalarından olduğu bilinmekte. hatta bonobolar en yakın akrabalarının aksine matriarkal bir düzende yaşamaktalar.

en yakın akrabalarımızdan birinin şiddete meyilli diğerininse böyle barışçıl olmasından çıkaracağımız çok önemli bir ders var kanımca. bir türün örgütlenme/yaşama biçimi için biyolojik deterministik kurallar belirlemeye çalışmak ve buradan da meşruiyet devşirmeye çalışmak yersiz. biz insanlar için şempanzeler gibi yaşayabilmek kadar bonobolar gibi yaşayabilmek de mümkün. uzun lafın kısası, bizi bonobolar kurtaracak!

dipnot: belki belirtmeye gerek bile yok ama ne yazık ki nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir tür.
devamını gör...
ingiliz dj. downtempo'nun allahı. migration ve black sands albümleri felaket iyidir. kafa dinlemeye birebir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"bonobo" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim