mutlu olma korkusudur.

çerofobi sahibi insanlar mutlu olmaktan yahut mutlu görünmekten kaçınırlar.

çoğu insanda mutluluktan korkma değilse de mutluluk sonrası gelen "ya biz bu kadar güldük ama başımıza bir iş gelmesin şimdi?" düşüncesinin var olduğuna inanıyorum.
devamını gör...


bir kişinin mutlu olmaktan mantıksız bir şekilde kaçındığı hatta fobidir. çerofobi terimi, "sevinmek" anlamına gelen yunanca "chero" kelimesinden gelir. çerofobi sahibi kişiler , çoğu kişinin eğlenceli ya da mutlu olarak nitelendirdiği etkinliklere katılmaktan sıklıkla korkarlar.bu fobi bazı uzmanlar tarafından bir tür anksiyete bozukluğu olarak tanımlanır.


çerofobisi olan biri mutsuz olmak zorunda değildir, bunun yerine mutluluk veya neşeye yol açabilecek faaliyetlerden kaçınan kişidir.b: çerofobi ile ilişkili semptom örnekleri şunları içerebilir:

)*bir parti, konser veya benzeri bir etkinlik gibi neşeli bir sosyal toplantıya gitme düşüncesinde endişe yaşamak
*kötü bir şeyin geleceği korkusuyla olumlu yaşam değişikliklerine yol açabilecek fırsatları reddetmek
*çoğunluğun eğlenceli olarak nitelendirdiği aktivitelere katılmayı reddetmek

çerofobi yaşayan bir kişinin ifade edebileceği temel düşüncelerden bazıları şunlardır:
*mutlu olmak, başıma kötü bir şey gelecek demektir.
*mutluluk seni kötü ya da daha kötü biri yapar.
*mutlu olduğunuzu göstermek sizin için, arkadaşlarınız ve aileniz için kötüdür.
*mutlu olmaya çalışmak zaman ve çaba kaybıdır.

nedenlerine gelecek olursak, bazen çerofobi, bir kişinin 'çok iyi bir şey olursa ya da hayat iyi gidiyorsa, kötü bir olay olacak' inancına sahip olmasından kaynaklanabilir. sonuç olarak, kötü bir şeyin olmasını engelleyebileceklerine inandıkları için mutlulukla ilgili faaliyetlerden korkabilirler. bu genellikle, bir kişinin geçmişte fiziksel veya duygusal travmatik bir olay yaşadığı durumdur.

içine kapanık birinin çerofobi yaşama olasılığı daha yüksektir.

mükemmeliyetçiler, cherophobia ile ilişkilendirilebilecek başka bir kişilik tipidir. mükemmeliyetçi olanlar, mutluluğun sadece tembel veya verimsiz insanların bir özelliği olduğunu düşünebilirler. sonuç olarak, bu faaliyetler verimsiz olarak görüldüğü için kendilerine mutluluk getirebilecek faaliyetlerden kaçınabilirler.kaynak
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim