ana karakterimiz bathsheba everdene başına buyruk, güzel, genç bir kadın. amcasından miras kalan weatherbury'deki çiftliğin işlerini üstleniyor fakat burada sadece çiftlikle değil, kendisine aşık olan erkeklerle de uğraşması gerekiyor.
gabriel oak dürüst, alçakgönüllü, sabırlı, düşünceli ve yardımsever bir karakter; bathsheba'ya aşık. talih yüzüne gülmüyor ve koyun sürüsüyle evini kaybediyor, yollara düşüyor; kaderin cilvesi bu ya, karşısına yine bathsheba çıkıyor. bathsheba'nın çiftliğinde çoban olarak çalışmaya başlıyor.
mr. boldwood ciddi, soğuk, takıntılı bir adam. o da weatherbury'deki çiftlik sahiplerinden biri. ruhundaki boşluğu bathsheba'nın aşkıyla dolduruyor.
francis troy hilebaz, riyakâr, yalancı, sinsi, çapkın ama bir o kadar da yakışıklı bir karakter. bathsheba'yı da ağına düşürüyor.
sonuç olarak bu üç karakterin de yolu bir şekilde bathsheba ile kesişiyor ve olay örgüsü dördünün etrafında gerçekleşiyor.

çılgın kalabalıktan uzak, thomas hardy tarafından 19. yüzyılın sonlarına doğru yazılmış klasik bir roman ve bence dönemin zihniyet özelliklerini iyi bir şekilde yansıtıyor. o dönemlerde kadın daha toplumda hak ettiği yere kavuşamamış zira bathsheba'nın kendi başına çiftliği yönetmesi bile garipseniyor. dönem kadınlarının tek gayesi ise evlenip bir kocaya kavuşmak.


olaylar "çılgın kalabalıktan uzakta" bir kasabada, doğayla iç içe gerçekleştiği için betimlemelere genişçe yer vermiş hardy. doğa tasvirlerini, mekan tasvirlerine kıyasla daha çok beğendim, okurken adeta oradaydım.

en sevdiğim karakter gabriel oak'tu. gerek yardımseverliği gerekse bathsheba'ya duyduğu aşk beni çok etkiledi.
okurken hiç sıkılmadım diyebilirim, akıcı bir kitaptı. hardy'nin dilini ve anlatımını sevdim, diğer kitaplarını da okumayı planlıyorum.

bu arada kitabın 2015 yılında filmi çıkmış, onu da izledim. film kitapla bir-iki küçük detay dışında uyumlu gidiyor, güzeldi. kitabı okumanızı ve filmini de izlemenizi tavsiye ederim.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"çılgın kalabalıktan uzak" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim