cinsel suçlar ve eylemler konusunda bilinçsiz olan, bilinçsiz olması -cinselliğin öcü olarak görüldüğü toplumumuzda- çok da yadırganamayan insanlarımız için öğrenilmesi gereken farklılıktır. biz yine de elimizden geleni yapalım.

cinsel taciz, insanları cinsel yönden rahatsız eden her türlü söz, fiil ve davranışı ifade eder. öyle ki, yerine göre sin-kaflı konuşmak, hatta bi insana ısrarla duygusal şeyler söyleyerek onu rahatsız etmek cinsel taciz suçunu oluşturur.
örneğin, yargıtay bir kararında, ısrarla söylenip rahatsızlığa sebebiyet verdiği için "seni seviyorum" kelimelerini dahi cinsel taciz olarak kabul etmiştir.
cinsel taciz, bilinenin aksine yalnızca fiilen değil, sözlü olarakta yapılabilmektedir.

cinsel saldırı ise bambaşkadır. cinsel fiillerin başlaması, vücuda temas durumudur. örneğin istemediği halde bir insanın vücudunun herhangi bir yerine, cinsel bölgelerine, genital bölgelerine, el veya çeşitli organlarla (ve hatta sopa gibi aracı nesnelerle) dokunulması suretiyle oluşmaktadır. cinsel saldırıya konu olan fiil, mağdurun vücuduna temas içermesini gerektirir. cezası ise ağırdır.

cinsel saldırının çocuğa karşı yapılması cinsel istismardır.

tecavüz ise en ileri boyuttur. kanunda "vücuda organ veya sair bir cisim sokulması" olarak tanımlanmaktadır. dolayısıyla yalnızca cinsel birleşim değil çeşitli örneklerde bu suça sebebiyet verir. hareketin cinsel tatmin amaçlı olması gereklidir.

netice itibariyle her insan bu ayrımı bilmelidir. nitekim insanlar, yaşadıkları şeyin "cinsel bir suç" olduğunu dahi bilemeyip, suskunluğunu koruma eğilimi göstermekte. şu da bilinmelidir ki, cinsel suçlar eşe karşı dahi işlenebilmektedir. dolayısıyla sevgili olmak hiç bir şeyi aklamaz. isteğiniz olmadan yapılan herşey, kim yaparsa yapsın, suça sebebiyet verebilir.

ayrıca belirtilmelidir ki, cinsel suçların ispatı konusunda kolaylık tanınmaktadır. zira mağdur, yaşadığı olayın ağır psikolojik sonuçlarına katlandığı sırada ispat yüküyle uğraşması da kendinden beklenemeyecektir.

bu ayrımı öğrenin, öğretin. maruz kaldığınız pek çok sözün cinsel taciz suçunu oluşturabileceğini unutmayın. özellikle sanal mecralarda iletilen mesajların ispat kabiliyetinin olduğunu unutmayın.
devamını gör...
hepsi niye aynı olsun ?

bir çocuğa tecavüz etmekle, erişkin bir insana sözlü tacizde bulunmayı nasıl bir tutuyorsunuz?
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"cinsel taciz cinsel saldırı ve cinsel istismar farkları" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim