amerika´da newcastle üniversitesi´nde yapilan bir arastirmada 927 ailenin soy agacina bakilip, ailelerde kiz ve oglan cocuklarinin sayilarina bakilmistir. buna göre; daha önce yapilan arastirmalarin zaten dogacak bebegin cinsiyetinin erkege bagli oldugunu, ancak bu erkekten gelecek neslin cinsiyetinin kendi kardeslerinin cinsiyetine bagli oldugu bulgusudur (yani babanin cocuklarina). ailenin tek erkek cocugu iseniz, ama bir cok kiz kardesiniz varsa, sizden gelecek neslin kiz olma ihtimali cok yüksek. veya erkek kardesleriniz cok ise, sizden gelecek olan yine büyük bir olasilikla erkek olacaktir. yani erkegin soy agacina bakilip, o erkekten devam edecek nesli tahmin etmek kolaylasacaktir.

arastirmada deginilen diger enteresan bir konu ise; birinci dünya savasi sonrasi neden dogan erkek cocuklarin kizlara göre iki kat daha fazla olusudur. söyle düsünün; iki aile var, birinde erkek cocuk sayica cok, digerinde ise sadece bir erkek cocuk var ve diger kardesleri kiz. bunlarin hepsi savasa gidiyor, ve sayica cok erkek cocuklari olan aileden bir erkegin dönmesi cok daha büyük bir ihtimal, tek erkek cocuklu aileye göre. buna göre, zaten genlerinde erkek cocuk fazlaligi olan kisi dönmüs oluyor, ve ondan gelecek nesilde büyük bir ihtimalle erkek olacaktir, ki savas sonrasi bunun oldugu düsünülüyor.

iyi okumalar
devamını gör...
aman sağlıklı olsun yeter!
devamını gör...
lisede biyolaji dersi gören herkesin cevap verebileceği sorudur.
cinsiyeti babadan gelen kromozom belirler.
devamını gör...
tanımda bahsedilen konu, cinsiyeti baba mı belirler cevabı değil, cinsiyetin nasıl belirlendiği üzerine istatistiki bir çalışmadır.

cinsiyeti babanın belirlediği bir sorun olmayıp, biyolojik bir gerçektir.
devamını gör...
çocuğun cinsiyetinin belirlenmesi ilahi bir takdirdir:

şûrâ suresi; 49-50: "göklerin ve yerin egemenliği allah’a aittir. o dilediğini yaratır; dilediğine kız çocukları bahşeder, dilediğine de erkek çocukları bahşeder. yahut erkek ve kız çocuklarını birlikte verir. dilediğini de çocuksuz bırakır. şüphesiz o her şeyi bilir, her şeye gücü yeter."

lakin bu takdir yetkisinin kullanılmasının biyolojik kodlarla hayata geçirildiği de bilimsel bir realitedir.
devamını gör...
dişi bedeninde bulunan hücreler anormallikler hariç cinsiyet geni olarak xx şeklinde oluşur.
ek bilgi:mayoz bölünme ile bir hücreden ergenlik dönemi ortalarında 4 adet x kromozomu taşıyan yumurta hücresi oluşur ve bu dönemde oluşan yumurta sayısı ömrünün sonuna kadar o dişi birey için değişmez.

erkek bireyin vücudunda bulunan ana üreme hücreleri xy şeklindedir.
ek bilgi: mayoz bölünmeler sonrası bu bir hücreden 2 adet x ve 2 adet y kromozomunu içeren toplam 4 hücre oluşur.

yani matematiksel olarak sağlıklı bir ortamda erkekten gelecek olan x ve y sayısı eşit olduğuna göre erkek ve kız çocuk olması olasılığı 1/2 olmuş olur.

ek bilgi. y kromozomu radyasyon bulunan ortamda bozulmaya daha müsait yapıdadır. bu nedenle radyasyon almış erkeklerde radyasyon alımından hemen sonra çiftleşme olması durumunda kız çocuk olması olasılığı artar. bu nedenle radyoloji teknisyeni erkeklerin kız çocuğu olması şaşılacak bir durum değildir (kenarda dursun).
devamını gör...
biyolojik olarak en basit hâli ile babadan gelen x veya y kromozumuna göre belirlenir. çünkü anneden hep x gelir. fakat bunu bilmeyen daha doğrusu bilmek istemeyen cahil, köhne fikirli, sığ ve dahi sığır kişilerce durum tam tersidir. tam tersidir dediğim nerde onlarda bilgi? sadece kadınları erkek çocuk makinesi sanıyorlar. aynen bildiniz siz onları.
devamını gör...
tarlada çıkan mahsulün ne olacağını tarlamı belirler, tohum mu. tabiki tohum. düz mantık hayat kurtarır.
devamını gör...
çocuk anneden y kromozomu alır, babadan ise x kromozomu. sonuçta şöyle bir çaprazlama ve kalıtım yasası çıkar.

xy
xx
yy
yx
devamını gör...
herkesin güzel güzel bilgiler donattığı başlık, bir katkı benden olsun xxyy, xxx, xxy, xyy gibi kromozom bozuklukları da mevcuttur, bu senaryoda bile y barındıranlar erkek oluyor diye hatırlıyorum. yukarıda yazdıklarım bazı bilinen hastalıklara sebep olan kromozom bozukluklarıdır, bir tanesi çok tuhaf diye aklımda kalmış, bildiğiniz sağlıklı erkek ama kalçası büyük ve kadınsı (örnek: pek muhtemel ata demirer)
devamını gör...
dayı belirler dayı
devamını gör...
bu konu hakkında henüz bilimin çözemediği garip olaylar vardır.

herkes erkekten gelen spermdeki kromozomun bunu belirlediğini sanır ve bir diğer yaygın yanlış da yumurtaya ilk ulaşan spermin onu döllediğidir.

hayır yumurtaya ilk ulaşan sperm dölleme yapmaz yumurta kendisini dölleyecek spermi seçer ve seçtiği sperm yumurtaya temas edince kendisi koruyan zar olan 'zona pellusida' yı inceltir. sperm bu sayede zarı geçip dölleyebilir.
devamını gör...
sağlıklı bir çift üxerine konuşacak olursak: insanşarda 46 kromozom vardır ve bunlardan 44ü vücut hücrelerinin farklılaşmasını ve farklılaşma sonrasında vücut hücrelerinin gerekli fonksiyonlarını yerine getirmesinde rol oynar diğer 2 kromozom ise eşey kromozomu olarak adlandırılan kromozomlar olmakla beraber adından da anlaşılacağı üzere eşeyli üremeden sorumludurlar. dişi bir insanın sağlıklı bir hücresinde aynı çeşit eşey kromozomları (x x) bulunurken sağlıklı bir erkek bireyde iki çeşit eşey kromozomu bulunur (x y). üreme hücreleri (kadın için yumurta, erkek için sperm) "mayoz hücre bölünmesi" neticesinde oluşur ve bu üreme hücreleri oluşurken 46 kromozomun oluşturmuş olduğu 23 kromozom çiftinden yalnızca bir kromozom (homolog kromozom) yavru hücreye aktarılır, yani eşey (üreme) hücreleri oluşurken genetik yük yarı yarıya azalır. işte tam da bu süreçte erkeklerde eşey (üreme) hücreleri gonozom olarak ya x ya da y kromozomunu barındırabilecekken dişi eşey (üreme) hücrelerinin hepsi x kromozomunu barındırır. anneden gelecek tek çeşit gonozom mümkün olduğundan babadan gelecek gonozom cinsiyeti belirleyen olacaktır. yavru babadan x alırsa dişi, y alırsa erkek olacaktır.
devamını gör...
başlığı yanlış konulmuş konudur. ailede bulunan cinsiyetin nesil üzerindeki etkisi olsaymış daha iyi olurmuş başlık.

burada bahsedilen yukarıda söylendiği gibi cinsiyetin gelecek kuşaklar içindeki cinsiyet dağılımına bakarak aslında çocuğunuzun cinsiyetini az da olsa tahmin edebilirsiniz. zaten her türlü 1/2 sonuç, ancak eğer baba tarafında ağırlık erkek ya da kızsa çocuğun da ağırlıklı olan cinsiyette olması muhtemeldir. nesiller üzerindeki erkek kız dağılımını böyle yapıp tahmin edebilirsiniz yani. istatistik bilmeniz lazım ama bunu yapabilmek için.
devamını gör...
bi genetikçi olarak çok açık söyleyebilirim ki allah belirliyo arkadaşlar..
devamını gör...
kankalar şimdi size bir sır vericem bayılacaksınız. çocuğun cinsiyetini ilişkiye girilen tarih belirler. anne de baba da allah da belirlemiyor ne yazık ki. menstrual döngünün 14. günü * ilişkiye girerseniz erkek, 12. ya da 13. gün gibi ilişkiye girerseniz kız çocuğunuz olur. açıklamasını da yapıyım. kadın cinsiyet kromozomu xx, erkek cinsiyet kromozomu xy dir. kadın bireyden her türlü x kromozomu gelecektir ama erkekten x gelirse kız bebek, y gelirse erkek bebek olur. y kromozomunu taşıyan spermlerin ömrü x kromozomu taşıyanlara göre daha kısadır yani erkek çocuk oluşturacak spermler daha hızlı ölür. ama y kromozomunu taşıyan spermler x kromozomunu taşıyan spermlerden daha hızlıdır. yumurta döllenme yerine 14. gün düşer. yani eger 14. gün ilişkiye girerseniz erkek çocuğu oluşturacak spermler daha hızlı olduğu için yumurtaya ilk bunlardan bir tanesi ulaşır ve yumurtayı döller yani erkek bebek oluşur. ama 12. 13. gün gibi daha yumurta düşmeden ilişkiye girerseniz yumurta gelesiye kadar y kromozomlu spermler ölür ve x kromozomlular kalır ve bir tanesi yumurtayı döller yani kız bebek oluşur. istisnalar vardır belki de ama durum böyle. bu bilgiyi biyoloji öğretmenlerinin denedigine yemin edebilirim ama kanıtlayamam. bu bilgiye sahip olunması mi iyi yoksa olunmamasi mi bilmiyorum ama en azından cinsiyetçilik yapan insanların çocukları zorluk çekmezdi eğer cinsiyetçi insanlar bunu bilseydi. mesela bazı insanlar erkek çocuk istiyor ama 10 tane çocuk da yapsalar hepsi kız oluyor. sonra ya bu çocuklar zorluk yaşıyor ya da anneleri kız kısırı olarak nitelendiriliyor.* *kız çocuk isteyip erkek çocuğu olan da vardır muhakkak ama genel durum böyle işte. ha bir de çocuk hiç yapmak istemeyen bir insan olarak bu bilgiyle naptığımı soracak olursanız ortamlarda çok kültürlü görünmeme neden oluyor hahaha harika bilgi dimi hadi şimdi gidin çocuk yapın şaka şaka mümkünse yapmayın ortalık çocuk kaynıyor zaten çıldırcam.
devamını gör...
yani anne, baba veya aptal birkaç zaman aralığı belirleyebilir ama yaratan belirleyemez öyle mi? inanmanıza gerek yok ama akıl da kullanılması gereken bir şey ya.
devamını gör...
son ve en doğru kararın var odasında verileceği sorunsaldır.
devamını gör...
baba belirler. şöyle ki:
kadınlar xx cinsiyet kromozomuna sahipken, erkekler xy cinsiyet kromozomuna sahiptirler. genlerin çaprazlaması yapılırken, doğal olarak anneden her koşulda x kromozomu geldiği için babadan gelen x ya da y kromozomu cinsiyeti belirlemiş oluyor.
(anne ve babada 23 çift kromozom bulunuyor. yani sağlıklı her bireyde 46 kromozom olmuş oluyor.)
devamını gör...
bilimsel olarak baba belirler . daha doğrusu babadan gelen genler belirler .
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"çocuğun cinsiyetini anne mi yoksa baba mı belirler sorunsalı" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim