doom metal, hüzün ve karamsarlık duygularını dinleyicisine sert bir şekilde hissettirmeyi amaçlayan bir heavy metal alt-türüdür. yavaş bir tempoda çalınmaktadır. candlemass türün öncüsüdür. ancak 1990 yılı itibari ile doom metal daha korkutucu bir havaya bürünmüştür. 90 ekolü doom metal ortaya çıkmıştır ve hala doom metal denilince akla gelen en güçlü ekol budur. bu ekolün ilk temsilcisi ise paradise lost isimli gruptur.

90'lı yıllara en büyük etki yapan başlıca albümler ise;

katatonia - brave murder day
paradise lost - gothic
opeth - orchid
novembers doom -amid its hallowed mirth
anathema - serenades
devamını gör...
doomer diyerek aşağılanmaya maruz kaldığım halde en sevdiğim metal alt-türüdür. ruhumun bütün karanlığını besleyen, zaman zaman beni duygusal çıkmazlara sokan bir metal müzik harikasıdır.
devamını gör...
black sabbath'dan ilham alarak başlamış, pek çok alt akımı bulunan müzik türü. grind-core ve türevleri ile her daim kavgalılardır.

ana teması melankolidir. düşük ritimler ve şarkı sözleri ile insanı mutsuzluğa sürüklemesiyle ünlüdür. aşağıya bir kaç örnek bırakmak isterim.

empyrium, my dying bride, katatonia , anathema, ataraxie,doom:vs, mourning beloveth, draconian, sun o))), saturnus, shape of despair , novembre, lacrimas profundere, kimaera, eria d'or, end of green, daylight dies, swallow the sun, antimatter, ophis,forest of shadows, remembrance, agalloch,estatic fear,uaral, tears of mankind, rapture, hanging garden, novembers doom.

başlık açıldıkça güncellenecektir. in doom we trust!
devamını gör...
allah'ın bizzat kendisi şahsi olarak belamızı vermek için aşağıya inse, kıyameti koparsa ancak bu kadar acıtırdı diyebileceğiniz müzik türüdür.
devamını gör...
depresyon ve kaygı bozukluğunun tekinsiz dostudur. kimse sağ kurtaramaz bu üçlüden.
devamını gör...
gerçek doom metal, black sabbath esintili olan doom metal'dır; yukarıda sıralanan emo gruplarına doom demek, doom metal'ı aşağılamaktır. buna örnek olarak:

candlemass
pentagram*
saint vitus
the obsessed
count raven
solitude aeturnus
electric wizard
trouble
witchfinder general
pagan altar
cathedral
orange goblin
reverend bizarre

ayrıca (bkz: stoner rock)
devamını gör...
saint vitus ve the obsessed'ı listeye almış ve bu gibi gay grupları doom metal diye yedirmeye çalışan yazarları göstermiştir.
ancak tedavisi vardır;
evoken - "accursed premonition" buz gibi 90's ekolü yapıyla hazırlanmış bu şarkıyı dinleyen her insan " gayimsi " ekollerin doom metal olmadığını anlayacaktır.
devamını gör...
metalini bilmem de oyunu efsanedir doom'un. tam gaz aksiyon.
devamını gör...
saint vitus ve the obsessed gibi grupları gay grubu sananları ortaya çıkarmış müzik türüdür. oysa 1. ve 3. entrylerde sözü geçen gruplar gay gruplarıdır.
devamını gör...
bildiğin arabesk işte. sadece müzikal farklı.
devamını gör...
şimdi buraya pek bilinmeyen bir doom metal grubu atacağım. şarkıyı dinlerken ''kim üzdü lan bunlar bu kadar'' diyebilirsiniz.

not: baştaki uzun gitar solosunu atlamayın. ağlamak serbest
devamını gör...
bu saatte dinlemesi ayrı güzel olan müzik türü.
devamını gör...
doom metal hakkında bilgili olan arkadaşlardan albüm önerisi beklediğim hede.
devamını gör...
'rammstein' ilk aklıma gelen, doomer christopher'a dankeler olsun
devamını gör...
(bkz: paradise lost)
(bkz: draconian)
devamını gör...
beni; intiharın eşiğine, her geçen gün daha da yaklaştıran, ölüm fikrini her geçen gün benimseten, korkularımı sevdiren müzik türü. 3.sayfa haberlerinde ismim yazana kadar dinleyeceğim müzik türü.

my dying bride - your broken shore
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"doom metal" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim