honore de balzac (fransız yazar): çok fazla kahveden boğuldu diye bilinir. ama aslında kalp yetmezliğinden ölmüştür. onu bu sebebe iten şey ise kupalarca içmiş olduğu kahvedir.

lev tolstoy (rus yazar): başka kalacak yeri olmadığı için tren istasyonunda kalmak zorunda olan tolstoy, soğuk bir kış günü donarak öldü.

virginia woolf (ingiliz yazar): ceplerini taşla doldurarak kendini ouse ırmağı'na bıraktı. ardında eşine bıraktığı şu sözler kaldı: sevgilim, yine çıldırmak üzere olduğumdan eminim. yaşadığım o korkunç anlara geri dönemem artık. bu kez iyileşemeyeceğim. sesler duymaya başladım, hiçbir şeye odaklanamıyorum. bu yüzden yapabileceğimin en iyisi olduğunu düşündüğüm şeyi yapıyorum.

slyvia plath (amerikalı yazar): çocuklarını odalarına götürdükten sonra odalarının kapılarını içeri gaz girmeyecek şekilde bantlar ve mutfağa gidip gazı açıp kafasını fırına sokarak intihar eder.

stefan zweig (avusturyalı yazar): 1941 yılında bezilya'da yaşarken avrupa'nın durumundan dolayı üzüntüden eşiyle birlikte zehir içerek intihar etmiş.
devamını gör...
garip akımının kurucusu şair orhan veli kanık, ankara'da bir gece sokakta bir belediye çukuruna düştü ve başından yaralandı (10 kasım 1950). iki gün dinlendikten sonra istanbul'a gitti. istanbul'da bir arkadaşının evinde öğle yemeği yerken fenalık geçirdi ve hastaneye kaldırıldı (14 kasım 1950) . alkol zehirlenmesi teşhisiyle tedavi edildi, ancak beyin kanaması geçirdiği sonradan anlaşıldı. aynı gün akşama doğru komaya giren orhan veli, geceleyin saat 23.20'de hayata gözlerini yumdu.
www.cumhuriyet.com.tr/haber...
devamını gör...
yaş 35 yolun yarısı diyip, 46 yaşında ölmek. evet. cahit sıtkı önce felç geçirmiş, sonra da ölmüştür.
devamını gör...
bir örnek de oğuz atay'dan verilebilir.

söylentiye göre oğuzcuğum atay, altay gündüz'ün evinde bir dost meclisinde iken tuvalete gider ve uzun süre çıkmaz. telaşlanırlar, seslenirler en sonunda. ve "sevinmeyin, daha ölmedim." cevabını alırlar. ev halkı o anda bu cevap üzerine gülüp eğlenir ama aslında bunlar oğuz atay'ın son sözleri olacaktır.
devamını gör...
ona şiirdeki başarısını sağlayan dili yüzünden öldürülen nef'î
devamını gör...
ölü canlar romanının ikinci cildini yazan (bkz: nikolay vasilyeviç gogol), yazdıklarının şeytan işi olduğunu düşünür ve tüm el yazmalarını yakarak imha eder. girdiği bunalım sonucu yemek yemeyi reddeder, yataklara düşer. olaydan 10 gün sonra, 42 yaşında moskova'da hayata gözlerini yumar.
devamını gör...
(bkz: sadık hidayet)'in ölümünü çok yakın arkadaşı şu şekilde anlatır; paris’te iken günler süren hava gazlı bir ev arayışı oldu. nihayet aradığı evi bulmuştu. 9 nisan 1951 tarihinde evine kapandı.

havanın çıkacağı tüm delikleri kapattı ve gaz musluğunu sonuna kadar açtı. bir gün sonra ziyarete gelen arkadaşı onu mutfakta yerde yatarken buldu. kafka gibi ölmeden önce eserlerini yakmıştı ve bunlarda kül olmuş şekilde yanı başında duruyordu.

sadık hidayet bu intiharı için çok güzel giyinmiş ve traş olmuştu. cebinde de parası vardı. iran’ın en büyük yazarlarından olan sadık hidayetin mezarı yılmaz güneyin yattığı père lachaise mezarlığındadır.
devamını gör...
orhan veli belediye' nin açtığı çukura düşüp akabinde geçirdiği beyin kanaması sonrası ölmüştür.
insan bir çukuru nasıl göremez anlayamıyorum.
36 yaş ne kadar genç üstelik.
sadık hidayet hava gazını açıp intihar etmiştir.
nilgün marmara yatak odasının 5. katından atlayarak yere çakılmıştır.
ernest hemingway ağzına doğrulttuğu av tüfeğiyle kendi kafasını uçurmuştur.
devamını gör...
ahmet haşim bir süredir hasta olarak yattığı yatağından, bir gün bir anda telaşla fırlar. kendisine bakmakta olan ve maaşını kendisine bırakmak maksadıyla yakın bir dönemde evlenmiş olduğu eşi, onun yatağından hasta hasta kalktığını görünce hemen terliklerini getirir. ahmet haşim "canım, şimdi sırası mı!" diye bağırır ve yatağa yığılıp kalır. son sözleri bunlar olmuştur.
devamını gör...
dili yüzünden derisi yüzülerek öldürülen nesimi... derisi yüzülerek öldürülürken dönemin kadısı gaza gelip "bu öyle bir kafirdir ki; bir damla kanı birine bulaşsa, o uzvu kesmek gerekir" demiştir. adam bunu derken nesimi'nin yüzülen derisinden bir damla kan adamın parmağına sıçramış. halk, parmağın kesilmesini haykırırken kadı geri vites yapıp elini yıkamış. bunun üzerine nesimi hemen oracıkta;
"zahida bir parmağın kessen dönüp haktan kaçar
gör bu miskin aşığı serpa sayarlar ağlamaz” dizelerini söyleyivermiş.
devamını gör...
hallac mansur, "enel hak" yani "ben allah' ım " dediği için idam edilerek öldürülmüştür. aslında söylemek istediği, kendi nefsini yok ettiği, ondan bir parça kalmadığı ve artık allah'ın bir yansıması olduğudur. tabii şeriata göre bu söylediği allah'a şirk koşmak olduğu için cezası idam olmuş, o da asla sözünden dönmemiştir. ölümünün ardından tüm eserleri yok edilmiş, saklayanlara da ağır cezalar verilmiştir. ancak tasavvuf öğretisini yaymak üzere 25 bin kilometre yürümüş olan mansur'un öğretileri sözlü gelenek ile saklanmış birçok tasavvuf şairine de ilham olmuştur.
devamını gör...
onlar süslü cümleler kurup varoş ölümler sonucu hayata gözleri yumdular
devamını gör...
aleksandr puşkin düelloda hayatını kaybetmiştir. karısıyla dedikodusu çıkan baron d’anthès' i düelloya davet eder.ilk atış hakkına sahip olan d’anthès, puşkin’i karnından vurur. aldığı darbeden dolayı puşkin, rakibini ancak sol elinden yaralayabilir. puşkin, iki gün sonrasında ölür.
devamını gör...
(bkz: sabahattin ali) öldürüldüğünde 41 yaşındaydı.
kendisiyle ilgili davaların olumsuz sonuçlanacağı endişesiyle türkiye'den ayrılmak istedi. bulgaristan sınırını geçmek isterken kendisine kaçma girişiminde rehberlik eden kişi tarafından öldürüldü.
devamını gör...
tennessee william (amerikalı oyun yazarı): hap almak isterken kutu kapağını yutarak boğuldu.

andres caicedo (kolombiyalı yazar.): yaşam 25'inden sonra yaşamaya değmez deyip 25 yaşında intihar etmiş.

albert camus (fransız yazar): bir araba kazasında ölmeyi en absürt ölüm olarak tanımlayıp 1960 yılında trafik kazasında hayatını yitirmiştir.

sherwood anderson (amerikalı yazar): bir partide, kürdanı yuttuktan sonra geçirdiği peritonit nedeniyle öldü.

franz kafka (yazar) : veremden öldü ve vücudu yakıldı. isteği tüm çalışmalarının ölümünden sonra yok edilmesiydi.
devamını gör...
orhan veli
çukura düşüp o kadar yetenekli insanın
garibanlık içinde ölmesi
gerçekten içimi acıtmıştı
ruhi su da bunlardan birisidir
devamını gör...
(bkz: johann wolfgang von goethe)

... en ünlü sözleri olan o iki sözcük; “mehr licht! (biraz daha ışık!)
ama goethe’nin son sözleri aslında mehr licht değil, “mehr nicht!” (istemem artık!) oldu. sadece ben ve reimer-ve krauter- odadaydık o esnada. biz, reimer, krauter ve ben dünyaya goethenin mehr licht dediğini söylemek konusunda anlaştık, mehr nicht değil! çarpıtma yoluyla söylediğimiz bu yalan yakar içimi hâlâ, reimer ve krauter bunun acısına dayanamayıp öldükten çok sonra, bugün bile.


- thomas bernhard .
devamını gör...
beşir fuat. bileklerini keser ve ölüm anını yazar. bundan daha güzel bir ölüm tahayyül etmediğini de ayrıca belirtir. ölümünden sonra bedeninin kadavra olarak kullanılmasını ister.
devamını gör...
ernest hemingway.


hemingway hayatı boyunca şarbon, sıtma, cilt kanseri ve zatürree gibi birçok hastalıkla mücadele eder. iki uçak kazası atlatır. diyabet, böbrek yırtılması, hepatit, dalak yırtılması, omurga kırığına rağmen yaşamaya devam eder. önüne geçemediği tek şey kendisi olur. en sonunda, mayo clinic’ten döndüğünde, en sevdiği silahını eline alıp evinin antresine gider ve başına iki kurşun sıkar.
devamını gör...
edgar allan poe'nun ölümü.ölümüne sebep olarak sunulan yirmiye yakın teorinin hangisinin gerçek olduğu, ortadan kayboldu o dört gün boyunca neler yaşadığı, üzerindeki kıyafetlerin kime ait olduğu ve ölmeden bir gece önce fısıldadığı, kimsenin tanımadığı reynolds adlı kişinin kimliği asla öğrenilemedi. tıpkı öyküleri gibi gizemli, kan dondurucu ve karanlık bir şekilde bu dünyadan ayrıldı.


(bkz: edgar allan poe)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"edebiyatçıların ilginç ölümleri" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim