bilimsel izaha muhtaç davranıştır, ve şu üç soruya yanıt verilmesini gerektirir: bir gerçekten insanın elinin bir lezzeti var mıdır iki varsa bu lezzet yaptığı yemeklere geçmekte midir 3 yıkanmış ve temiz bir insan elinin lezzeti ve aroması nedir?
devamını gör...
el enerjisidir o tabi ki de el lezzeti de geçer.
devamını gör...
el lezzeti denen şey bir mecazdır. kitapsız, tarifsiz, ölçeksiz, el kararı, göz kararı yemek yapıp lezzeti yakalayanlar için kullanılır. bu insanların elinin ayarı hassastır. yemeğe katılacak tuzu, biberi, yağı, suyu el kararıyla kotarırlar ve ölçüyle, tarifle yemek yapanlardan daha lezzetli yemek yaparlar. el lezzeti denen şey budur. eldivenli de olur, eldivensiz de olur.
devamını gör...
olayı başka bir boyuta taşıyan kimin eli olduğudur.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
yemeğe sevgi katmak gibi bir şey el lezzeti. iddiası var kanıtı yok. şöyle başka bir kanıt var belki bu duruma da yordanabilir. bizim kültürümüzde şöyle bir gelenek vardır: regl döneminde olan kadın elini *turşu kavanozuna sokmaz, turşu suyuna ve turşuya temas etmez. turşunun bozulacağına inanılır. bazen gerçekten bozulur. çoğu zaman ise bozulmaz. bu durumu saçtan tırnak ucuna dek etki eden hormonlara bağlayacak olursak hamilelerin kurduğu turşu da çoğu zaman bozulmaz. bu konuda bilimsel araştırma olmamasına rağmen diyebiliriz ki bu bir denk geliştir, bozulma nedeni başkadır.
en yoğun zamanında yemeklere, yiyeceklere etki etmeyen hormonlarının kişiye "el lezzeti" kattığından bahsedilemez. doğru çıkarımlarla, ne yaptığının farkında olarak, bilinçli ve güzel yemek yapan insanları "el lezzeti" var diye küçümseyemeyiz.
devamını gör...
oncelikle el lezzeti denen sey elin ayaridir ve cok bilmeden de yapsa bazilarinin yemeklerinin daha lezzetli oldugu inancidir.
elin pisligi,kili,tuyunun lezzeti diye birsey olamaz.
devamını gör...
bu el lezzeti gerçek. (bunu araştırmıştım çok önceden.) eldeki hücrelerden miydi yoksa salgılanan bir şey mi vardı tam hatırlamıyorum ama etkiliyordu.
günümüz insanlarına hijyende hiç güvenim yok, el lezzeti olsa bile ben eldiven kullanmasını tercih ederdim. (dışarıda ev yemekleri yemem.)
evde ise ailem kullanmaz. kullanmalarını ister miydim hayır çünkü eldivenden daha hijyenik ve daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. çünkü eldivenler ne kadar hijyenik olsa da suni sonuçta. özellikle sıcaklıkta o eldiven içindeki bileşenler değişmiyor mu? yemek sıcaklığıdan etkilenmeyen eldivenler var mı? bir de başka yemeğe geçildiğinde eldiven değiştiriyorlar mı yoksa sabunlama yapıp aynı eldivenle devam mı ediyorlar? gün boyu ya aynı eldiveni giyiyorlarsa ve de yıkamadan (mesela dönerci, kebapçı tarzı yerlerde)?
§ o kadar berbat şeyler gördüm ki kurmak hiç zor değil. favori mekan hâline getirmeden önce mutfağı görmem lazım, ellerini vs. farklı yerde genelde izlemeye çalışırım ilk, sonra karar veririm...
devamını gör...
püü cahiller. açılın ben geldim. her insanın elinde bakteriler var. her bakteri de kötü değildir. işte o bakteriler yemeğe tat katıyor. her insanın yaptığı yemek de malzemeler aynı olsa da farklı oluyor işte. neden annemizin elinin lezzeti daha güzel. yıllarca yemişiz o bakterileri, bağımlılık yapmış işte.
devamını gör...
izmir gaziemirde bir börekciye denk geldim bi gün.çok lezzetli falan diyolar o gün de nasi canım cekti böreği.gittim ugradim. ama yemeden önce de sıkıştım.gideyim tuvalete sonra rahat rahat yerim dedim.girdim kapiyi kapattim kenarda bi kova.icinde ne var die baktim.ispanak ve lor peyniri parcalari.nevrim döndü.hemen ciktim gittim garsona yau dedim tuvaletteki kovada ispanakla lor peyniri var.ne iş? abi dedi bizim dukkanin sahibi biraz pinti.baska kova aldirmadi.börek harci kovasiyla taharat kovasi ayni dedi.o an görüntü bi dalgalandi.kosarak o mekandan kactigimi hatirliyorum.o havayi soluyunca allah korusunn basima birsey gelecek die dusundum ve resmen kactim.bir mekan ,sanirim maksimum orasi kadar pis olabilirdi.

yani sözün özü eldiven takmiosa tabi ki yanlis ama bir de böyle durumlar var.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"el lezzeti var deyip eldiven kullanmamak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim