1.
içine doldurulduğu şeyi yumoş yumoş yapan pamukumsu şey
devamını gör...
çok terleten, sağlıksız, özellikle yastık ve yorganlarda kullanılan kimyasal ürün.
devamını gör...
yün kullanmayı, yün yoksa da pamuk kullanmayı tercih ederim. elyaf sağlıksız bir materyal.
devamını gör...
etimolojik olarak arapça alyāf ألياف "lifler" sözcüğünden alıntı olan kelimedir. arapça sözcük arapça lyf kökünden gelen līf ليف sözcüğünün çoğuludur.

elyaf, uzunluğu genelde genişliğinden daha fazla olan doğal veya insan yapımı olabilen bir maddedir. elyaflar genellikle diğer malzemelerin imalatında kullanılır.

sentetik elyaf, doğal elyafa kıyasla çok ucuz bir maliyetle büyük miktarlarda üretilebilir, ancak söz konusu giyim olduğunda doğal elyaf, sentetik versiyonuna göre rahatlık gibi bazı faydalar sağlamaktadır.

nedense duyduğumda bana rahatsızlık veren, vücuduma iğne batıyor gibi hissettiren bir kelimedir aynı zamanda. sanırım sağlıksız olması bilinç altıma biraz fazla işlemiş. *
devamını gör...
sentetik olanı için konuşursak;
viskoz elyafı genel olarak viskoz rayon (filament şeklinde) ve viskon (ştapel şeklinde) olmak üzere iki şekilde elde edilmektedir. vizkoz üretiminin ham maddesi odun veya linterden elde edilen selüloz kullanılır. çiğit denilen pamuğun tohumunun üzerinde kalan ve iplik yapımında kullanılamayacak kadar kısa tüylere linter denmektedir. pamuk linteri %80’den fazla saf selüloz içerdiği için viskoz elyaf üretiminde önemli ham maddelerden biri olmasının yanında ayrıca endüstride 250’den fazla alanda kullanılmaktadır.
devamını gör...
her türlü maddeyi oluşturan ince ve uzun parçalar, ipliksi sentetik madde olarak bilinir.


kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görsel kaynak pembekulis.com/elyaf-nedir-...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"elyaf" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim