#televizyon dizileri #popüler diziler #final yapan diziler
aksiyon / fantastik / macera
7 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

dizilerin şahı. sonu öyle böyle hayal kırıklığına uğratmıştır sevenlerini ama gerek özel efektleriyle, gerek öykünün işleniş biçimiyle durup durup baştan izleyesim geliyor yahu. elbette birebirbir kitap uyarlaması beklememek lazım, her zaman birtakım kayıplar oluyor ne yazık ki.
devamını gör...
petyr belish gibi bir karakteri barındıran dizi. adam son sezona kadar lord oldu, iki bölümde harcadılar. sırf izleyicilerin içi soğusun diye bir de gittiler o uyuz sansa stark yargıladı bunu. sizin yapacağınız işe ejderya tükürsün dedirtti bana bu infaz.
devamını gör...
tarihin en iyi dizilerinden birisi olabilecekken yayınlanan son sezonuyla izleyicisinde hayal kırıklığı yaratan dizi. üstelik final sezonu çekimlerinin 2 sene sürmesine rağmen sonuç böyle. keşke 2 sene daha bekletselerdi de daha iyi bir final izleyebilseydik.

(bkz: the north remembers)
devamını gör...
içindeki en güvenli yerin dünya bankası olduğu dizidir. ejderhaların anası dahi dokunmadı oraya. paralel evrende buraya düşerseniz yatırım tavsiyesidir. temizlikçi olarak bari girmeye çalışın kurtarın kendinizi.
devamını gör...
sonlarına doğru hayal kırıklığı yaratan dizidir.
büyük umutlarla beklediğim (bkz: rhaegar targaryen) bile beklentimi karşılamamıştır.
belki biz doyumsuzduk, belki onlar çıtayı yüksek tuttukları için beklentimiz yükseldi bu sebeple beklentiyi karşılamadı.
şimdi spin-off bekleme zamanıdır.
devamını gör...
2010 lu yıllarımıza renk katan dizidir. sonu ne kadar bizi tatmin etmese de her sezonunda akıllara kazanan bölümler bırakmıştır. çok başarılı diyaloglar barındırır. akıllarda kalan aforizmaları vardır. chaos is a ladder...
devamını gör...
sandor clegane (hound) gibi muhteşem bir karakter barındıran dizi. grimdark'ın baş yapıtlarından. ilk sezon haricinde seriye tam bir bağlılık gösterilmese bile son üç sezona kadar fena bir şekilde ilerlemiyor. martin, foreshadowing seven bir yazar bundan ötürü kitapta olduğu gibi dizide de oldukça ince göndermeler var. çoğu insanın farketmediği en basit foreshadowing örneğini ve dizi ile kitap farklarını birazdan ekleyeceğim spoiler içerisinde. finali rezil olsa bile gri karakterler, kaliteli çekimler ve iyi oyunculuklar diziyi izlettiriyor.

--! spoiler !--

(belirli bir sıralama ile gitmeyeceğim)

muhtemelen en bariz fark catelyn stark-lady stoneheart olayıydı. dizide catelyn stark kızıl düğünde boğazı kesilerek öldürüldü ve tekrar görünmedi fakat kitapta boğazı kesildikten sonra göle atılıyor ama thoros of myr tarafından diriltiliyor. ölü kaldığı sürenin uzunluğundan dolayı yüzünde yer yer çürükler var ve betimlemelere göre yarı ceset diyebileceğimiz bir görüntüye sahip. ölmeden önce sevecen bir kişiliğe sahip olsa bile frey ve lannister nefreti yüzünden intikam dışında bir şey hatırlamayan donuk bir karaktere dönüşüyor. tanıtılmayan ve hikayesi göz ardı edilen çok karakter var ama en bariz örneği lady stoneheart diyebiliriz.

sansa stark-ramsay bolton sahneleri bir çoğumuzu sinir etmiştir muhtemelen ama kitap ve dizi burada ayrılıyor yine. ramsay bolton, sansa stark ile değil vayon poole'un kızı jeyne poole ile evleniyor yani sansa stark aslında winterfell'e dönmüş değil kitapta. jeyne poole tam olarak dizide sansa'nın başına gelenleri yaşamasa bile ramsay bolton gibi chaotic evil bir karakterin elinde çok daha beterini yaşıyor.

kitapta martell ve greyjoy haneleri üzerine kurulu çok fazla bölüm olmasına rağmen doğru düzgün aktarılmamış durumda ve bu kitapları okumayanlar için büyük bir dezavantaj çünkü hikayenin en etkili iki ailesini tanıma fırsatı sunulmuyor.

aegon targaryen olayı ise kitap ve dizide bulunan bariz uçurumlardan biri. kitapta young griff olarak tanıtılan bir karakter var ve öğrendiğimize göre bu karakter aslında rhaegar targaryen'in ölü olarak bilinen ilk oğlu aegon targaryen'den başkası değil. fısıltıların efendisi varys ise kitapta yaptığı hamlelerle aslında aegon'u tahta geçirme derdinde. hatta öyle ki çocukluğundan beri aegon'un iyi bir kral olmak için yetiştirildiğini öğreniyoruz ve varys bu planı yapan beyin olarak karşımıza çıkıyor. daha detaylı bilgi için buraya video bırakacağım. varys'in amacı nedir? aegon davası

zavallı shireen baratheon için üzülmeyin, henüz yakılmış değil ama foreshadowing ustası olan ve seri boyunca rüyalar ile mesajlar veren martin muhtemelen küçük kızı yakma derdinde.

" ı had bad dreams. about the dragons. they were coming to eat me."

brienne dizinin aksine kitapta ne arya ne sansa ile karşılaşıyor ama lady stoneheart ile hoş olmayan bir karşılaşma yaşadıklarını belirteyim.

renly baratheon ve loras tyrell sevişmiyorlar. tyrell ailesinin bir çok önemli üyesinden bahsedilmiyor bile.

targaryenler ateşe diğer insanlara nazaran daha dayanaklı ama yanmıyor değiller. ilk kitabın sonunda daenerys'in yanmama sebebi kan büyüsünden kaynaklanıyor ama dizide sanki targaryenler yanmıyor gibi gösterilmiş.

yüzlerce ufak detay var fakat şimdilik en çok gözüme çarpanları yazdım. ek olarak martin'in,ilk kitabın birinci bran bölümünde nasıl birinci kitabın finalini verdiğini ekleyeyim buraya.

hatırlarsanız eğer dizinin ve kitabın ilk bölümünde idam sahnesi mevcut. bu sahneden sonra ilerleyen ekip karnından aldığı darbe ile ölmüş olan bir erkek geyik görüyor daha sonra ise boynundan darbe almış bir ulukurt buluyor. bu sahnede önemli olan bir detay daha var. bir ulukurt bu kadar güneye inmez, muhtemelen geyiğin peşinden gitmiş olmalı diye bir diyalog geçiyor.
hane arması ulukurt olan eddard stark, hane arması erkek geyik olan robert baratheon'un peşinden güneye iniyor ve boynuna darbe alarak ölüyor. hane arması erkek geyik olan robert baratheon ise karnından aldığı bir darbe ile ölüyor.
martin, kitabın ilk bölümünden final bölümünün tüm detaylarını veriyor aslında ve bu kitapta bulunan en basit foreshadowing (ağır ima) örneği.

--! spoiler !--
devamını gör...
george r.r. martin abimizin şahane eserinden uyarlanarak yapılmış bir dizidir.
ilk 4 sezonun yazarın tavsiye ve direktifleri ile harika ilerleyip takibindeki 4 sezonda senaryonun zayıflayıp,sinematografik açıdan
(bkz: 8.sezon)güzelleştiği bir dizi.
karakterlerin güzel işlendiği,gelişimlerini gördüğümüz ve kimsenin saf iyi veya kötü olmadığını öğrendiğimiz dizi.
devamını gör...
ilk sezonlarında yarattıkları eşsiz fantastik dünya ile beğenimi kazanmış olan dizi. henüz popüler olmadığı dönemlerde bu dizinin gerçek bir fanı olmuştum. öyle ki olayların detaylarını öğrenmek için kitabına bile başlamıştım.
daha sonra ne mi oldu?
bu güzel dizi, dünyanın haritasını bile tanımayan yazarlar tarafından talan edildi. koca koca ordular bir günde çok iyi korunan boğazlardan geçiverdi. ordular ve insanlar adeta oradan oraya ışınlanıyordu. olaylar arasındaki mantıksal bağ koptu.
çok güzel başlayan, uzadıkça tadı kaçan bir dizi olarak tarihteki yerini aldı.
devamını gör...
bir önceki sezonun hacklenip tüm medyaya duyurulmasının intikamını son sezonu bok ederek almıştır senaristler. kurunun yanında yaşı da yakarak tabi.

sırf tüm olayları hatırlayayım diye, önceki sezonlarını 6 günde yataktan çıkmadan izleyip bitireyim diye laptopun ekran kartını yaktım be. ondan sonra laptop bilale döndü zaten, ne kadar toplasam da hep elimde kaldı, çöp oldu gitti. hakkımı helal etmiyorum got.

darbesi o kadar büyük olmuş ki burada ne kadar süre geçmiş entryi görür görmez iç sesimi susturamadım. harfler yaz beni diye haykırdı resmen yahu. reva mıydı bu be

her entryi gördüğümde gelip kan kusacağım buraya. terbiyesiz adamlar
devamını gör...
ani ölümler yanında aniden çok farklı olayların döndüğü sahnelere geçmesiyle de hep şaşırtıp sürekli duygu değişimi yaşatan dizi. evet son sezon berbattı iki bölüm dışında izlemedim de zaten ama ilk sezonlar harikaydı. kanlı düğün, hodor, arya, jon favorilerimdi.
devamını gör...
henüz final sezonuna erişemediğim dünyanın en maliyetli dizilerinden biridir. şu dizide starklar'a üzüldüğüm kadar başka hiçbir şeye üzülmemişimdir. iki stark bir araya gelsin diye o kadar çok bekledim ki, çoğu bir araya gelmeden öldü. yazıklar olsundu.
devamını gör...
sürekli olarak finalinin berbatlığından bahsediliyor ancak deli kralın kızından beklentilerimiz daha fazla ne olabilirdi ki? dizinin mainstream platformda günün sonunda para kazanmak için yapıldığı zaten malumumuz. ejderha sahneleri güzel olsun diye uğraşılmış ve bu yüzden final bir sene sarkmıştır. ancak mesele, insanların neden ciddiye aldığı meselesi anladığım kadarıyla hikaye kurgusu ve oyuncu çeşitliliği. ancak çeşitlilik peyderpey azaltıldı. aileler birer ikişer kayboldu. freyler bir gece ansızın yok edildi mesela. baratheon ailesi de zaten ilk bölümden beri içi delik deşik edilerek yok edildi. bravos halkı ne oldu tam olarak orası da ayrı merak konusu. bir kadın ve bir erkeğin iki dudağı arasında koca dizi sıkışırsa böyle olur. eleştirilen kısımlar genelde bu türden değil de, khalesi neden şehri yakıp yıktıdan ileri geliyor.

sonuç olarak aslında gayet keyifli dizi. ancak para hırsı diğer her şeyi yok ettiği gibi bu diziyi de yok etti diyebiliriz.
devamını gör...
süreci yaşarken hiç bitmesin istediğim ancak son sezondaki rezilliği görünce gereksiz uzatıldığına kanaat getirdiğim dizi.

bir sezonda bekarken, sonraki sezon başladığında çocuğu olan arkadaşım var lan! o kadar uzun aralar bu rezil son için miydi? çok ah aldınız.
devamını gör...
birçok sapkınlığı içinde barındıran kurgusal tarihi tv dizisi.

ensest, istismar, tecavüz, ihanet, pedofili gibi birçok ahlaki yozlaşmanın sanatsal anlatımını bu amerikan dizisinde izlemek mümkün.
devamını gör...
harika başlayıp facia bittiği için insanda ''ulan acaba diziyi japonya hükümeti mi çekti'' hissini tezahür ettiren, ilk sezonu ile ''ben bunun kitabını okumalıyım'' dedirten, kitabı okuduktan sonra ise d&d şahıslarından tiksinmenize yol açan dizidir. ilk 5 sezonu efsaaaa-nevi dir. altıncı sezonu tatmin edicidir. son sezonu ise pek çok karakter gelişimini kaka ettiği için kabuslarınıza girecektir. ama ilk 5 sezonu için izlenir. bardağın dolu tarafına bakmak lazım
devamını gör...
bu dizi düşen bir uçak resmen. pistten kalkış ve ilerleme mükemmel ama iniş yok, direkt çakılış. içi dışkı dolu kedi kumuyla kale yapmak gibi birşey bu.
yıllar geçse de nefretim gecmiyecek olm sana. hele hele o karanlık savaş sahnesi ya arkadaş ekran bozuldu sandım parlaklığını açtım yok yine kapkara. lanet gelsin lan size.
devamını gör...
büyük fanlarından biri olan bir arkadaşımın ısrarları üzerine, ne bu ya herkes izliyor bakalım neymiş olayı diye başladığım diziydi. evet son sezonu gerçekten berbattı

nedir yani demokrasinin doğuşu mudur ana fikir, gizli bir alt metin mi bu. bu kadar vahşetten sonra hadi oylama yapalım'a döndü mevzu. komik..

bitirdim. ve bitirdikten sonra oh be hissi uyandırdı. fakat biraz zaman geçince, kokusu sonradan hoşlaşan parfüm misali kendini özletti, gittikçe daha da sevdirdi. yani benim için got 'şudur' diyebileceğim bir yapım değilmiş bunu anladım.
devamını gör...
izledikçe devamını merak ettiğiniz filmdir.. son bölümde gelene kadar tahta kimin oturacağı konusunda aklınızda devamlı farklı insanlar oluşur. eminim ki herkesin tahminde bulunduğu ilk üç kişiyi herkes tahmin etmiştir ama tahta oturan kişi kimsenin tahmin edemeyeceği biri. fantastik kurgusu son derece etkileyici ve dizi çekiminde gerçekten kaliteli malzemeler kullanılmış. izlerken kendinizi kaybettiğiniz dizilerden biri olabilir. devamlı hiç tahmin etmeyeceğiniz olaylar oluyor ve sizi şaşırtıyor. bu dizi çok daha güzel bir sonu hak ediyordu.. neyse ki kitabında son bölümü yazar hala yazmadığı için çoğumuz umutluyuz. gerçek sonu aslında heniz yazılmadığı için dizi finalini görmezden gelebilirsiniz. sevgili yazarımız hakkın rahmetine kavuşmadan artık final kitabı da yazıp yayınlarsa hepimiz rahat edeceğiz. sevgiler.
devamını gör...
böyle bir seriye, böyle bir evrene, böyle bir son...
insanın gerçek değil o final ya fanmade diyesi geliyor ama maalesef gerçek...
nerede benim azor ahaim?...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"game of thrones" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim