günlük hayattaki insan profillerinden elde ettiğim verilen ışığında bana göre doğruluk payı yüksek olan değerlendirmedir. cinsiyet fark etmeksizin dış görünüşü iyi olanlar genel olarak düşük zekalı oluyorlar. hem güzellik hem zekanın aynı anda yüksek olduğu insan sayısı çok azdır.
devamını gör...
güzel olanın kendini geliştirmek için ihtiyaç hissetmemesinden kaynaklı olabilecek durum. var tabii hem güzel/yakışıklı hem de zeki insanlar ama geneli tespite uyuyor.

gençliğinden itibaren "çok güzelsin, harikasın" övgülerinin muhatabı olmuş, kafasına her istediğini bu şekilde kazanabileceği kazınmış bir insan ne diye daha fazla zahmete katlansın ki, değil mi? kırmızı oda'da vardı böyle bir tip. güzellik yarışması kazanması, zengin ve ünlü bir koca ile evlenmesi için yetiştirilmiş bir "yarış atı". sonrası? bomboş, kocasıyla 2 kelime edemediği bir evlilik çünkü bir araya getirebileceği 2 kelime yok.

geleyim işin trollüğüne; o nick altımda hem çok güzel hem çok zeki diyen yalancıları bir bir ifşa edeceğim. birinden biri yalan ama hangisi acaba?
devamını gör...
bir gerçektir. tabi ikisinin bir arada olduğu durumlar da mevcuttur.
devamını gör...
bu başlığa katılmıyorum.

bunca yaşıma rağmen hem yakışıklıyım hemde zeka konusunda çok iyiyim. (şükür)
gençken daha yakışıklı ve daha cevvaldim.

boşunamı alim olduk.
devamını gör...
başlığa katılmıyorum. zeka pek çok unsurun bir araya gelmesi ile oluşur. uyku düzeni, beslenme düzeni, çocukluktaki beyin gelişim desteği, beyindeki sinirsel ağların ne kadar karmaşık olduğu... bu liste uzar gider. tüm bunlar arasında dış görünüşün etkisinden bahsetmek gülünç kalacaktır.

gelelim bu algının neden var olduğuna. aslında birden çok sebebi var. öncelikle popüler kültürde çokça var olan "hızlı tüketim" içeriklerine baktığımız zaman çoğunlukla iyi yazılmamış karakterlerle karşılaşırız. dizi/film veya kitaplarda karşılaştığımız bu iyi yazılmamış karakterler hep birbirine benzer. "güzel ve aptal kız" yahut "yakışıklı ve salak oğlan" bunlara örnek olarak gösterilebilir. bu karakterler bazen ana, bazen de yan karakter olarak var olurlar. işte bu karakterleri görmek, dış görünüş güzelliğinin zeka geriliğiyle beraber var olduğu hissiyatı yaratır insanda.

bir diğer sebep algıda seçiciliktir. insanları dört gruba ayıralım:
1-güzel ve zeki
2-güzel ve aptal
3-çirkin ve zeki
4-çirkin ve aptal
çevremizdeki insanlarla iletişim kurarken bizi kendine çekecek bir özelliği olmadığı için 4. grubu eleriz. iletişim kurabileceğimiz diğer insanlardan çirkin olanların zeki olma olasılığı %100 iken, güzel olanların zeki olma olasılığı %50dir. bu da bize güzel insanların aptal olduğunu düşündürür.

son olarak genellikle çirkin insanlar toplumda daha çok kabul görebilmek için ya iç güzelliklerini ya da genel kültürlerini geliştirme eğilimindedirler. ama bu güzellikle zekanın ters orantılı olduğunu göstermez.

kendi çevremdeki gözlemlerimi soracak olursanız, hem güzel/yakışıklı hem de zeki veya akıllı olan pek çok insan tanıyorum.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"güzellik ve zekanın ters orantılı olması" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim