daha önce böyle bir sorunla muzdarip olup bulduğu faydalı yöntemleri paylaşmasını dilediğim insanların tavsiyelerdir.

mesela ben parafon gibi pütürlü ve acı hapları pek içemiyordum. sonra bir taktik buldum. önce dilimin arka tarafına doğru yerleştiriyorum. sonra suyu ağzıma dolduruyorum, hapın dille teması kaybolunca yutuyorum ve yağ gibi akıp gidiyor.
devamını gör...
hap yutmanın ıstırap olan kişilere verilen tavsiyelerdir. ben de aynı gruba dahil olduğumdan; bir insanın aklına gelebilecek tüm yolları denemekle birlikte; başarılı bir sonuç alamadım.
devamını gör...
benimde zorlandığım bir durum ilaç yutmak, özellikle antibiyotik tabletleri. önceden kırarak içerdim ama daha büyük bir eziyet olduğunu farkettim. çentikleri olmayan tabletlerin kırılmadan alınması gerektiğini de belirtmek isterim, ayrıca mideye zarar veriyor bu yöntem. ancak zamanla aştım kırmadan yutabiliyorum, tableti dilin gerisine yerleştirip bol su ile almak gerçekten işe yarıyor. ek olarak kafayı fazla kaldırmadan, hafif başı eğik tutmanın da yardımcı olduğunu okumuştum.
devamını gör...
hap yutma sorunu yaşayanlara ilaç gibi gelecek tavsiyelerdir.

yutmazsanız ölürmüşsünüz gibi düşünün. ya da "hapı üç saniye içinde yutmazsam kolum kopsun" diyin.

teşekküre gerek yok.
devamını gör...
ağıza su doldurup burnunuzu da kapatın, nefes alamayınca otomatik yutmak zorunda kalacaksınız zaten.
devamını gör...
acaba ezip suyun içine döküp soluksuz mu içseniz ki? *
devamını gör...
hapı kırıp su ile hızlıca yutun.
devamını gör...
aynı dertten muzdaribim. ilacı alıp olabildiğince dilin arka kısmına ( küçük dile yakın ) yerleştirin. ardından bol su ile kafanızı yukarı doğru kaldırarak ilacı yutmayı deneyin. yani ben böyle yapıyorum. yine zor oluyor ama normal içmekten daha iyi .
devamını gör...
kes bir şeyle yut kanka, bunu da mı biz söyleyek artık ?
devamını gör...
yuttuktan sonra çeneyi çok kasmayın, sakız çiğneyin.
devamını gör...
yutmaya hazır olduğunuz yemeği ağzınızdan çıkarıp içine iteleyin. iğrenç demeden evvel bir kez deneyin.
devamını gör...
direkt içmiyorum bu yüzden, ama tavsiye etmem, siz yine de bir şekil yol bulun için.
devamını gör...
bak şimdi güzel kardeşim. hapını alıyosun suyunu alıyosun. dilinin en arka kısmına hapı sakince yerleştiriyorsun. zaten ordan tat alman imkansız. bi yudum su alıyosun, yutma esnasında hapın küçük diline değmemesi gerek yoksa miden bulanır biliyorum. o yüzden suyu ağzına alıp kafanı hafif geriye itiyosun ve direkt yutuyosun. şahsım tarafından denendi, onaylandı.
devamını gör...
suyu şişeden içerken bütün su ağzınıza girdiği anda hapı yutun. geçmiş olsun.
devamını gör...
piyasada kullandığınız bazı ilaçlarım efervesan formları mevcut. eğer hekiminize durumu belirtirseniz uygun bir formu reçeteleyecektir. eczacınız da aynı şekilde rxmedia'dan size yol gösterebilir.
devamını gör...
öncelikle, nasıl yutkunuyorsanız, nasıl yemekleri midenize ulaştırabiliyorsanız, hapı da yutmanızın mümkün olduğunu düşünme psikolojisiyle işe girişin. zamanında rocco sıkı şekerlerden fazla kullandığım için alışkın biri olarak söylüyorum, sanırım hap yutmaktan korkmanın asıl nedeni hapın "farklı yollara kırabileceğini" düşünmek.
dolayısıyla kafa tazelemek önemli.

ardından küçük yudumlarla su içmeyi deneyin. yutabileceğinize güvenin. nefesinizi darlamayın. ardından önce bir miktar suyu ağızınıza alın,daha sonra hapı ağızınıza atın ve yutun. bu kadar. eğer yutma konusunda tedirgenseniz ağızınıza aldığınız su miktarını arttırın ve hapın su içinde kaybolmasına olanak sağlayın. geriye ise daha sonraki saniyelerde midenize inişini sakin bir şekilde hissetmek kalıyor.
devamını gör...
kendi kendinize psikolojik destek verin. işe yarıyor gerçekten.
ergenlik dönemimde hap yutacağım zaman kan ter içinde kalırdım. ilaç bana bakar, ben ilaca bakardım. hastalanmaktan ve ilaçlardan nefret ederdim. sonra kendi kendime psikolojik destek verdim. yemek yerken koca koca lokmaları yutuyorsun da şimdi bundan mı korkuyorsun sen diye. böyle destek vere vere zamanla korkumu aştım. artık eşek kadar da olsa tedirgin olmadan içebiliyorum. unutmayın aşılmayacak hiçbir şey yoktur. her şey kafada bitiyor.
devamını gör...
yaptığınız yemek çok tuzlu olursa içine yarım patates koyun fazla tuzu emiyor.
devamını gör...
ancak "ne olacaksa olsun" mentalitesine ulaştığımda bu konuyu aşabiliyorum, olabildiğince umursamaz olmak en işe yarayan çözümdür
devamını gör...
koca koca yemek lokmalarını yutanlar bit kadar hapları yutamıyor. bunun için efervesan tabletler var. suya atıyorsun * eriyor ve içiyorsun.

diğer türlü hayatı boyunca hapı yutamayacak insandır eheueheu
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"hap yutamayanlara tavsiyeler" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim