1.
kültür antropolojisi profesörü olan robert edgerton, tarafından 1992 yılında yayınlanan kitap (sick societies). bu kitap antropolojinin yerleşik kalıplarına kapsamlı bir meydan okuma olup, ilkel toplumların gelenek göreneklerinin bazen toplumları hasta ettiği ve hatta ölüme (yok olmaya) sürüklediğini göstermektedir.
türk toplumunun geleceği üzerine kafa yoran herkesin okumasında fayda olduğunu naçizane düşünmekteyim.
devamını gör...
2.
(bkz: antropoloji)
devamını gör...
3.
son tabu yıkıcı olarak da tarif edilen kitap. bitirip köşeye koyduktan sonra kuş gibi hafifletir.
devamını gör...
4.
bu hikaye, tarihte günümüze kadar uzanan insan zekasının kayıtlarına maruz kalarak, inanç,gelenek adı altında ritüellerini gerçekleştiren... düşünemeyen cahil hastalıklı toplumların hikayesi. amaç insanlık tarihindeki insan adaptasyonunun daha iyi anlaşılmasıdır.basit ve sade dille yazılmış, kolay okunan bir deneme. ama okuyucuya yaşadığı toplumu ve yaşam stilini sorgulatıyor.
okuyacaklara iyi okumalar!
devamını gör...
gayet güzel eserdir. toplumsal bilincin nasıl oluştuğu ve toplumu nasıl yıkıma götürdüğünü çok sayıda örneklerle anlatır ki bunların içinde yalnızca ilkel değil gelişmiş toplumlar da vardır. yazarı da ilginç biridir. kendi uzmanlık alanı olan antropolojiyi de ağır eleştirir. çevirisi iyi değildir. bizim gibi toplumları da anlamak için temel kaynaklardan biridir. ayrıca tarih, ekonomi, sosyoloji alanında çalışıp bilgiçlik taslayanların kafasına bu kitapla vurulmalıdır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"hasta toplumlar" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim