irem yazar profili

irem kapak fotoğrafı
irem profil fotoğrafı
rozet
karma: 1019 tanım: 278 başlık: 15 takipçi: 11

son tanımları


sallabaş hastalığı

güvercinlerde görülen en tehlikeli salgın hastalıklardan bir tanesidir. bilimsel adı paramyxovirüs newcastle'dır.
hastalık başlangıcı: hasta olduktan birkaç gün sonra burun, boğaz, göz ve dışkıdan virüsü etrafa yaymaya başlarlar. her iki ayakta da felç, ürkeklik, buynun eğilmesi, denge kaybı, devrilmek, geri geri gitmek görülür.
hastalık tedavisi: hastalığa yakalanan güvercinler için etkili bir tedavi yoktur. hasta olan güvercinler diğerlerinden uzaklaştırılmalıdır. bir takım ilaçlarla erken teşhis yapıldığında birkaç güvercinin iyileştiği görülmüş.
devamını gör...

kına

ellere ve saçlara yumurta, yağ ve suyla karıştırılarak sürülen yeşil toz.
devamını gör...

apoptozis

programlanmış hücre ölümü. hasarlı hücreleri ortadan kaldıran, histogenez ve morfogenezde rol oynayan, kendini yenileyen dokularda mitozu dengeleyen özgün mekanizma.
devamını gör...

cuma sendromu

eskiden pazartesi sendromunun zıttı olan ve '' oh daha iki gün var '' dedirttiren fakat pandemi zamanı her günün birbirinin aynısı olduğundan artık fark edilmeyen sendrom.
devamını gör...

2021 için dileğim

her şeyden önce sağlık. sağlık olmazsa ne mutluluk ya da ne huzur... dilerim her şey düzeldiğinde 2020 yıl için ''vay be neleri atlatmışız'' diyebiliriz.
devamını gör...

ateizm

ateizm, tanrılara ve ruhsal varlıklara olan inançları reddeden ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir düşünce akımı.
devamını gör...

keşke konserine gidebilseydim denilen sanatçılar

barış manço, neşet ertaş.
devamını gör...

yeraltından notlar

yalnız insanların başucu eseri.
dostoyevski bu romanında insanların beyin kıvrımlarında bir bıçak dolaştırıyor diyebiliriz. sadece bir olayı anlatmıyor çaresiz bir adamın hayat karşısında tutunamayışını okuyorsunuz. kendini gerçek dünyadan soyutlamış bir adamın kızgınlıklarının, çatışmalarının, kırgınlıklarının, ve daha yaşadığı bir çok duygunun tasvirini okuyorsunuz.
devamını gör...

her şeyi içine atan insan

anlatıp asla birileri tarafında anlaşılmayan ve bu yüzden anlatmaktan vazgeçip içine atmayı tercih etmiştir.
devamını gör...

güne iyi başlatan şeyler

yatağın sağ ve sol tarafında seni izleyen kediler, odaya giren güneş ışığı ve mesaj.
devamını gör...

kutsi

doktorlar, kahramanlar, huzur sokağı, kalbimdeki deniz ve benim adım melek dizilerinde oynamış, ''ilan-ı aşk'' şarkısının sahibi, şarkıcı ve oyuncu.
devamını gör...

para

her şey demek değildir. mesela bazı şeyleri elde etmek için yetmez. sadece elinde bir kağıt parçası tuttuğunu düşün. mutluluğunu, geçmişini, kaybettiğin sevdiklerini geri getiremiyorsan para her şey değildir.
devamını gör...

eskişehir

eskişehir, türkiye'nin iç anadolu bölgesinde bulunan öğrenci şehri.
devamını gör...

eskişehir dendiğinde akla gelenler

çiböreği, ayazı ve sazova parkıyla meşhur bir öğrenci şehri.
devamını gör...

eskişehir ayazı

bugün tam olarak yaşadığım, pencereden kafanızı uzattığınızda iliklerinize kadar donmaktır.
devamını gör...

kır pidesi

aşırı sevdiğim, kıymalı, patatesli, peynirli çeşitleri olan. tazeyken çok lezzetli olan bu pide kastamonu'ya ait.
devamını gör...

uzak mesafe ilişkisi

asla olmayan ilişki. birkaç kez tanık olduğum bu ilişkilere hayranım. bir de bazıları var ki karantinaya dayanamayıp ayrılanlar...
devamını gör...

uçak yolculuğu

uçağın tekerleklerinin yerden kesilip, yükselmeye başladığınızda içimin kıpır kıpır olması, uçak yolculuğunu yapmamın en büyük sebebidir. 9.000 metre yükseklikte, hızla giden uçağın içinde hayatı sorgulamak. yeryüzündeyken kafanı kaldırman gerekenlere gökyüzündeyken bir karınca kadar küçük görmek. pamuk gibi görünen beyazlığa hayran hayran bakmak ve bir kuş gibi hissetmek o kadar güzel bir duygu ki...
devamını gör...

hayata dair iç burkan detaylar

annemin çok yaşlandığını fark ettiğim zaman. ölümün korkusunu yavaş yavaş hissettiğim an ve annemin bardağı tutarken ellerinin titrediğini gördüğüm zaman ...
devamını gör...

mansur yavaş

kendisine hayranlık duyduğum ankara büyükşehir belediye başkanıdır. yaptıkları, hedefleri, davranışları ve konuşmalarıyla birçok kişinin kalbini kazanmıştır.
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim