egoistleri sevebileceğimize dair önerge.
o kadar da sakıncalı tipler olmayabilirler.
devamını gör...
egoistlerin kendilerinden başka kimseye zararları yok gibi , kendi hayal dünyalarında kendilerini mükemmel görerek bunu insanlara söylemekten kaçınmıyorlar sadece. kendilerini her konuda başarılı gördüklerinden bahsettiklerinde 'he' demek yeterli olur diye düşünüyorum.

narsistler öyle mi? seni öyle bir manipüle eder ki neye uğradığını şaşırırsın, işin kötüsü bunun manipüle olduğunun farkına bile varmazsın. öyle cümleler kurar ki seni bir şekilde haksız çıkarabilmeyi başarır, yetmezmiş gibi bir de masum rolü oynar.
egoistlerde olduğu gibi narsist olan insanların tek zararı kendilerine değildir, o insanlara 'he' diyerek konuyu kapatamazsın.
devamını gör...
narsistler bırakın egoyu kibrin bile üstünde bir tanrılık atfeder kendine ,o yüzden egolu insana narsist demek adil değil.
devamını gör...
çok doğru bi başlıktır.
devamını gör...
(bkz: tamam)
devamını gör...
- her 4 bir sayıdır ama her sayı 4 değildir.

- her şarap sıvıdır ama her sıvı şarap değildir.
devamını gör...
narsisizm kişilik bozukluğu olarak tanımlanıyor. egoizm ise tanımı tartışmalı olan bir konu.

kendinden başka kimseyi düşünmemek kimseyi sevmemekle ilgili. sevmemek kesin ama belki de tüm insanlardan nefret etmeyi gerektiren bir durum.

ego yani freud yen tanımla ego kötü bir şey değil aksine sizin doğru hedefler belirliyerek bu hedeflere ulaşmanız için bir rehber.

sağlıklı bir insan bu hedeflere ulaşacaksa bunun diğer insanlarla birlikte ve onlara yardımcı olarak gerçekleşeceğini bilir.

yani egoist olarak etiketlemek bence doğru bir etiketleme değil zira egoist dediğimiz insanların çoğu aslında narsist.

narsist için dünya sadece kendini yansıtan bir aynadır. fazlası değildir. bu nedenle kimseyi umursamaz. empati gibi şeyler onların yazılımında olan şeyler değil.

ben insanları seviyorum diyemem. yani koşulsuz şartsız bir sevgi hümanistik bir durumum yok. içlerinden seçerek belli düzeyde ilişki kuruyorum çünkü sosyal bir canlıyım. yani kurallar benden önce konmuş zaten.

çocuklar bu kapsamın dışında çünkü onlar insan değil. yani çocuklar ve hayvanlar. masumlar ama biz insanlar değiliz.

ben narsist olmadığımı biliyorum ama egoistlik ince sınırları olan bir durum.

bir kadınla bir erkek aynı durumda olsa ben erkeğe yardım etmeyi düşünmezken kadına çantalarınıza yardım edebilir miyim dediğimde acaba id mi devrede yoksa ego mu onu da bilmiyorum.

insanlara yardım etmek beni mutlu ediyor diye kendim için bir şey yapıyorum aslında ve bu beni egoist yapıyor ama iyiliği herkese yapmazsam acaba insanlara yardım etme isteği olarak içimde oluşan duygu söz konusu kadınlar olunca freud un ilkel beynimizi yönetiyor dediği id ile mi ilgili cidden ben de merak ediyorum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"her narsist egoisttir ama her egoist narsist değildir" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim