eşin dostun sevgilin yok, kabul edilebilir birşey, gece yatağa girerken kedini sevmek isteyince o da olmuyorsa, insan diyor kendi kendine "benim bu hayatta sahip olduğum hiç bir şey yok diye"
devamını gör...
ben aslında yoğum hissi uyandıran durum.
devamını gör...
erdemdir.
devamını gör...
özgürlüğün ilk adımıdır. **
devamını gör...
hiçbir yere ve kimseye ait de değildir bu kişi
devamını gör...
bunu tercih haline getiren kişilerin çok özgün karakterleri olduğu düşünülür.
devamını gör...
hiçbir şeye sahip olmamak kaybedecek bir şeyinin olmaması anlamına gelir. bu raddeye varan birini dünyadaki çok az şey korkutabilir. insanın karakterinin kaldırabileceğinden fazla cesaret ve özgüven oluşursa bu bana göre özgürlük değil korkunç bir kopuş eşiği olurmuş gibi geliyor.
devamını gör...
şimdilik elimde hiçbir şey var. bu sonsuza kadar sürecek gibi, hazırlıklı olmalıyım fakat neye hazırlandığımı bilmeden.
devamını gör...
hiçlikten gelen çokluk.
az çoktur mantığını bilir misiniz?
devamını gör...
bir kanatlanış biçimidir.
devamını gör...
her şeye sahip olmak nasıl mümkün değilse, hiçbir şeye sahip olmamak da mümkün değil. tabi sahipliği maddi anlamda düşünüyorsanız durum farklıdır, bazısına ev araba yeter ve çok şeye sahip olduğunu düşünür, bazısının gözü daha yükseklerdedir bir şekilde doymak bilmez. tamemen beklentiyle alakalı sahip olmuş gibi hissedebilmeniz.
devamını gör...
gün bittiğinde sanki hiçbir şeyim yokmuş gibi. hiç olmamış gibi, hiç çırpınmaktan öteye gitmemiş gibi yaşamım. herkes her şeyin en iyisini hak etmiş de ben en ufak mutluluğa layık değilmişim gibi. kendimi öyle amansız öyle hiçbir şeysiz hissediyorum.
devamını gör...
(bkz: can yücel)'in
ille de bir şeyleri sahipleneceksen,
çatıların gökyüzüyle birleştiği yerleri sahipleneceksin.
gökyüzünü sahipleneceksin,
güneşi, ayı, yıldızları...

şiirini hatırlatan başlıktır.
devamını gör...
ait olamadığın gibi hiçbir sey de sana ait değil. gün sonunda baktığımızda kendimize kendimizden başka kimse kalmıyor. herkes gidiyor tek mutlak kendimiziz.
devamını gör...
zaten hiçbir şeye sahip değiliz sadece emanet her şey..
devamını gör...
yaradılış gayesini unutan,ne için yaşadığının farkında olmayan insanların şikayet ettiği durumdur.

tanımdan sonra konu ile ilgili bazı düşüncelerimi paylaşıyorum, okumak isterseniz.
dünyevi olan her şey aslında sahiplik dediğimiz kavramın dışındadır.bu nedenle somut olarak elde ettiğimiz hiçbir şeye sahibiz diyemeyiz.çünkü aklımızın almadığı derecede büyük bir evrende kendimiz de bir hiçiz düşününce.koskoca bir mahallede bir çekirdek tanesi kadar yokuz yani.bu ne derecede bir varlıksa, bizim maddi kazanımlarımız da o derece varlıktır bizimle birlikte.

sonu ölümle sonuçlanan ve 10 metrelik kumaş bezle toprak altına koyulacağımız bu hayatta, isteyen istediği varlığa sahip olduğunu iddia edebilir özgürce.

"benim neden servetim yok?" diyerek kötü düşünenler,
hangi servet sahibinin en fazla kaç yıl yaşadığını ve öldükten sonra neleri yanına alabildiğini görüyorlar nihayet.

güzel yaşamanın,kendine değer vermenin, parayı değil insanları,kuşları,çiçekleri sevmenin, kalp kırmamanın, gönül almasını bilmenin, yardımseverliğin, teşekkür etmenin, kötü düşünceler içinde kıvranmaktansa küçük şeylere tebessüm ederek mutlu olmanın tadına varınca varlığın ne demek olduğunu anlayabiliriz.

en büyük varlık,
sağlık,huzur,mutluluktur.şerefle ve gururla dolaşabilmektir sınırsızca.anlaşılmaktır sevdiklerimiz tarafından.bizleri yoktan var eden yaradana teşekkür mahiyetinde onurlu ve güçlü bir yaşam sürmektir.
dahasına ihtiyacımız yok bu kısa hikayede.

okuduğunuz için teşekkür ederim.
her şey gönlünüzce olsun...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"hiçbir şeye sahip olmamak" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim