kısaca ige. insanların ihtiyaçlarının ne ölçüde karşılandığı gibi insan hayatına yaraşır biçimde yaşanıp yaşanmadığını daha çok nitel olarak ölçümleyen endeks.
devamını gör...
insani gelişme endeksi (human development ındex), dünya'daki ülkeler için yaşam uzunluğu, okur yazar oranı, eğitim ve yaşam düzeyi doğrultusunda hazırlanan bir ölçüm. bu araştırma sonucunda bir ülkenin gelişmiş, gelişmekte olan ya da gelişmemiş bir ülke olduğu; bunun yanı sıra ekonomisindeki etkinin, yaşam niteliğini ne düzeyde etkilediğini gösteriyor.

dağılım ilk olarak 1990 yılında pakistanlı ekonomist mahbub ul haq tarafından geliştirilmiş ve 1993 yılından bu yana birleşmiş milletler gelişme programı tarafından yıllık gelişme raporu'nda sunuluyor. *

peki hangi parametrelere göre hesaplanıyormuş bu dalga diye soracak olursak: ortalama yaşam süresi, okur yazar oranının (2/3'ü yani %66.6), ilkokul, lise ve üniversite kayıtlarının (1/3'ü yani %33.3) ile bulunan eğitim dağılımı ile kişi başına düşen gelir ve alım gücünün amerikan doları'ndan hesaplanmasıyla gerçekleştiriliyordu. fakat bu sistem yeni yeni güncelleniyor.
yeni hesaplama sistemi, eğitimde geçen ve geçmesi beklenen süre, doğumda yaşam beklentisi ve satın alma gücü pariteli milli geliri esas almakta.

ayrıca merak edenler için, 2018 verilerine göre norveç, isviçre ve irlanda'nın başı çektiği listede türkiye 189 ülke arasında 59. sırada yer alıyor.
devamını gör...
gelişmişlik göstergesiymiş gibi, politikacıların ve birçok ekonomistin ağzından düşürmediği "gayri safi milli hasıla" kavramını, gelişmişlik kriteri olması bakımından yıllar önce çöpe gönderen indekstir. bir ülkenin durumuna sadece ekonomik göstergelerle bakmaz. ekonomik gücün dağılımına, toplumsal bölüşümün nasıl olduğuna hatta sosyal olanaklara, eğitime erişim dağılımına kadar objektif kriterlere de bakan ve bu nedenle de ülkeleri çok daha daha yetkin ve nesnel bir hizalanmaya sokan ölçütlerdendir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"insani gelişme endeksi" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim