#netflix dizisi #final yapan diziler
dram / suç
8.5 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

armysuzy ukdesi.

yönetmen koltuğunda hong jong-chan'ın oturduğu 2022 yapımlı 10 bölüm tek sezonluk kore dizisi.

çocuk suçlulardan nefret eden bir yargıcın shim eun-seok'un çocuk mahkemesine atanmasını konu ediniyor.

ba-ek adında 13 yaşında bir çocuğun 8 yaşında bir çocuğa yaptıkları ile dizimiz başlıyor, daha doğrusu kaçarken yakalanması ile.
şimdi şöyle, 14 yaşından önce suç işleyenler yetişkin safhasında değerlendirilmiyor, 18 değil 14 yaş kabul ediliyor, çocuklar da 14 yaşından küçük olmanın verdiği öz güven patlaması ve güvenle istedikleri suçu işliyorlar nasılsa yırtarız diye. (!)

izlerken çocuk ve suç kavramı üzerinde çok düşündürüyor, suç kavramı ne zaman başlıyor, vicdan kavramı yasalarla şekillenebilir mi vb. soruları çok irdeliyor.
kadın yargıç shim eun-seok aşırı sert bir kadın, çocuklardan nefret ediyor, çünkü ona göre bütün çocuklar mutlaka yalan söyler, shim eun-seok'un çocukluğunda travma yaşadığını düşünüyorum, rol bunu düşündürtüyor, sanki geçmişte bir izi kalmış, yargıç olmuş ve bu yüzden çocuklardan nefret ediyor. (bence)
mesleği gereği vicdanlı olmak zorunda, ama duygularını dinlemiyor bile. mantığı ve gördükleriyle hareket ediyor, aşırı dikkatli bir kadın, herkesten şüpheleniyor ve sürekli çalışıyor.

gün bitip eve gittiğinde ise onun da bir hayatı olduğunu ve sırları olduğunu anlıyoruz. aslında onun da bir insan olduğunu.
diziyi beğendim, yemek sahneleri oldukça iştah açıcıydı, bts esprisi çok iyiydi.^^
ilk bölümde can alıcı bir replik var, suç kanıtlanana kadar herkes masumdur diye.
peki bir suçu kanıtlamak mı zordur yoksa masum olduğunu kanıtlamak mı daha zordur?
işte bu soru bence dizinin özetidir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
kore hukukunda, çocukların cezai sorumluluğu ve cezalandırılması üzerinden hukuk sistemi eleştirisi yapan bir dizi. bu durum birçok ülke için de geçerli. çocuklar işlediği suçun karşılığında ciddi bir ceza almayacağını, ıslah edilme yoluna gideceğini biliyor.

birçok dizide ve filmde işlenen, suça itilmiş çocuklarda ailenin önemine vurgu yapılması durumu bu dizide de var. ama kesinlikle bunun üzerinden ilerleyen bir dizi değil. aksine, ailenin ve çevrenin çocukları etkilediği doğru ama sonuçta suçu işleyen kişi çocuğun kendisi diyor dizi. kötü bir ortamda büyüdü diye herkes suç işlemez diyor. suç işlemek bireyseldir. dizinin gidişatına baktığınızda evet gerçekten de öyle diyebiliyorsunuz. ama yine de tamamen akılla sonuca varılacak işler değil bunlar. dizinin bir bölümünde, çocuk kızımız bir şekilde bulunduğu bataklıktan kurtulabilmek için annesinin kapısını çalıyor, anne kapıyı çocuğa açmıyor. birlikte yaşadığı adamın, kızını dövmesini izliyor. ailenin ıslah etmesi gereken bir çocuğu devletin ıslah etmeye çalışması pek akla yatkın değil. izlediğimde çok etkilenmiş ve beğenmiştim. insanın içini sıkan, insanı huzursuz eden bir dizi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"juvenile justice" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim