türk araç üstü ekipman ve savunma sanayi kuruluşu katmerciler’in üretmiş olduğu hızır, kenya savunma kuvvetlerinin de dikkatini çekti ve kenya, kendi ordusu için 118 adet hızır satın almaya karar verdi.

kenya savunma kuvvetleri sözcüsü zipporah kioko, türkiye ile yapılan görüşmelerde artık sona yaklaştıklarını ve anlaşmanın tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. hızır’ın kenya sınırlarının korunmasında yardımcı olabileceği dile getirilirken, yeni zırhlı personel taşıyıcılarının eş-şebab’a karşı olan mücadelede kullanılacağı açıklandı. yapılan anlaşma sonucunda 118 adet zırhlı personel taşıyıcı hızır’ın bedeli, 7,7 milyat kenya şilini, yani 518 milyon tl olarak açıklandı.
 


yani kenya, türkiye'ye araç başı 592.156,56 usd ödeyecek.

ya peki bu hızır neyin nesi?


tamamen türk mühendislerden oluşan bir ekibin çalışması olan hızır, 400 beygir gücüne ve taktik tekerlekleri sayesinde yüksek manevra kabiliyetine sahip. nato standartlarına uyumlu bir şekilde tasarlanan hızır, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı da üstün koruma sağlıyor. 


hızır'ın fotoğrafı:

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kaynak:

www.webtekno.com/kenya-tsk-...
devamını gör...
50 yıl sonra kenya’nın paramız dışarı gitmesin diyerek savunma sanayi hamlesini başlatacak olan tarihi olay.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kenya'nın hızır'dan 118 adet almaya karar vermesi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim