hayatını kendisi idare etme yetisine sahip olmadığından, kutsal olduğuna inandığı kitaplara bakarak hayatını şekillendirmeye çalışır. kendisine dayatılan yaşam şeklini özgür iradesiyle değil farkında olmadan dayatma yöntemiyle yaşamayı tercih etmiştir. çünkü fikri yoktur, dayatılan fikri benimser, savunur ve kendi fikri olduğuna inanmayı tercih etmiştir.
devamını gör...
(bkz: kuş beyinli olmak)
devamını gör...
bir konu hakkında okuduğu bir kitaptan uygun bir söz aklına gelir ve kullanır, şahsım adına konuşacak olursam uygun durumlarda benimde olduğum insandır. bir kitaptaki uygun bir fikir veya bakış açısı belirten bir söz konuşmada söz konusu soruya ve yahut meseleye en iyi cevabı teşkil edebilir. bu alıntı yapmaktır, fikri zenginlik sağlar. sorarım size dayatma bunun neresindedir, kuş beyinli olmak ne alakadır?
devamını gör...
okuduğunuzu anladığınızı ve hayatınızda da kullandığınız anlamına gelir.
yukarıda yazılanları okuyunca dehşete düştüm. hele biri kuş beyinli olmak yazmış. gerçekten inanılır gibi değil. bir çevrenin kitap okumayla, kitap okuyan insanla derdi var. istiyorlar ki okumasınlar. bilgiye bu kadar düşman olmayın.
devamını gör...
'cin ali bir gün ayşe'ye gitmiş'
cin ali'nin maceraları 1994

güzel cevap verdim ama.
devamını gör...
bazı sohbetlerde bazı alıntılar insanın aklına çok süper şekilde cuk oturduğu için kullanan insandır.

mesela aşkla ilgili bir şey konuşurken aşkla ilgili bir alıntı eklersiniz şu kitapta şunu diyordu şair dersiniz.

çünkü o konuda en güzel cümleyi o şair kurmuştur bizim ne haddimize bak usta şöyle demiş dersiniz.
devamını gör...
alfaciliği ozumseyen,”hey bana bakın ben okuyorum!” tadında insanlar olabilirler. sahsen hicbir numara bulamadıgım ama kendisini “kültürlü” hissettiğini düsündügüm insan tipi.
devamını gör...
başlık ile ilk tanım arasında anlamsal olarak bir farklılık var . başlık kutsal kitaptan alıntı yapmak olarak güncellenebilir. bu durumda bile ben incilden alıntı yamayı seviyorum.

(bkz: aranızda günahsız olan ona ilk taşı atsın)
devamını gör...
aklında nasıl tutuyor bunca cümleyi dediğim insandır. zira ben tekrar bakmazsam mümkün değil birebir cümleyi aktaramıyorum...
devamını gör...
yerinde kullanıldıysa fevkalade bir muhabbet dönüyordur.
devamını gör...
filmlerde bu kitap genelde incil olur.
devamını gör...
arkadaşlık kurmaktan çok keyif aldığım insandır. okuyor yetmiyor okuduğunu anlıyor o da yetmiyor anımsıyor ve kullanıyor. daha ne olsun
devamını gör...
açıkçası kendileri kardeşim olur. ben kim miyim? "filmlerden alıntı yaparak konuşan adam"
devamını gör...
çok estetik bir diyalog yaşanmasına sebebiyet verebilecek bir insandır.
devamını gör...
benim için kendi düşünceleri olmayan ne kadar çok kitap okusa da kendi sentezlerini üretemeyen özgün olmayan insandır. başkalarının aforizmalarını kendisi için değil başkasına söylemek için kullanan insanı hep itici bulmuşumdur.

edit: ayrıca (bkz: intihâl)
devamını gör...
kutsal kitaplar için bir şey diyemeyeceğim ama romanlardan, denemelerden, şiirlerden vesaire alıntı yapan insanlar (özellikle konuşma esnasında) en sevdiğim insan tipleri arasındadır, net. okumaya, alıntılara aşığım; durum böyle olunca da adeta büyüleniyor, karşımdaki insandan ve konuşmasından çok etkileniyorum.

benim de sık sık yaptığım bir şeydir, aklıma konuya uygun alıntı geldiğinde hemen söyleyiveririm. bak, bu kişi de böyle demiş, diye veya ne kadar doğru şu kişinin şu cümlesi, şeklinde.
devamını gör...
o da aslında bizden biri.
mesela, en sevdiği aktivitelerden biri;
(bkz: evde kimse yokken tuvaletin kapısı açık sıçmak)

gerçekten bak...
alıntıyı yaparken, hayatın içinde olmayı seviyor.
devamını gör...
sürekli yapmak kabak tadı verebilir fakat konu arasında birden özdemir asaf'tan bir dize okusa fena mı olur ya da bir yazardan güçlü bir cümle?
devamını gör...
ufkunuzu açacak olan ve kuvvetle muhtemel keyifli muhabbet edebileceğiniz, kafanızın karıştığı konularda size yardımcı olabilecek insan tipidir. bulundurunuz.
devamını gör...
ne güzel okuyor en azından işte, konuyla alakalı bir söz ile cevap vermiş olursa da cuk oturmuş olur. yok şöyle insan, yok böyle yapıyor diye negatife yorumlayan iki yüzlü varlıklar da biraz okursa belki zihinlerinde, beyinlerinde bulunan o fesatlıkları, zifirleri biraz olsun törpülemiş olurlar kim bilir..
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kitaptan alıntı yaparak cevap veren insan" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim