aynı zamanda doppler etkisinin bir sonucudur.
(bkz: doppler etkisi)

eğer uzayda gözlemlenen bir ışık kaynağı, gözlemciden uzaklaşıyorsa, gözlemcinin bu ışık kaynağının rengini kızılımsı olarak görmesine sebep olan etkidir.

tam tersi, eğer gözlemlenen cisim, gözlemciye yakınlaşıyorsa bu durumda da maviye kayma durumu görülür. ışığın aynı zamanda bir dalga formunda enerji olması sebebi ile görece harekete göre açılması veya sıkışması şeklinde de ifade edilebilir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

yapılan çoğu gözlemde kızıla kayma etkisinin gözlemlenmesi sonucunda, her şeyin bir birinden uzaklaştığı ve evrenin aslında her yöne doğru genişlediği tespit edilmiştir.
devamını gör...
gözlemciden uzaklaşan bir yıldızın ışığınındoppler etkisi sebebiyle kırmızıya dönmesine denir.
devamını gör...
araç sesinin önce ince sonra kalın gelmesi, bu işin sesle olanı ve dünyalık hislerimizle deneyimleyebileceğimiz çeşididir.
devamını gör...
bakır rengi boyanın saçta fazla tutulması durumunda oluşan etkidir.
devamını gör...
görseldeki gibidir.
devamını gör...
(bkz: redhead) *
devamını gör...
kaymadan önce...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kızıla kayma etkisi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim