1.
alkolün vücuttaki suyun dışarı atılmasını sağlaması olayıdır. bu yüzden, susayınca alkol almak yanlıştır. fazla alkol alınan gecelerde bol su içmek de ertesi günkü baş ağrısını azaltır.
devamını gör...
2.
rakı içiliyorsa yanında meze olarak bol mantar tüketmenin işe yaradığı etkidir.
devamını gör...
alınan alkolun seyreltilerek atılması için vücudun suyu fazla kullanmasıyla ortaya çıkar.
devamını gör...
sonuç: sabahları baş ağrısı.
devamını gör...
alkol tüketirken yanında suyu bol tüketeceksin. aynı mantık türk kahvesinin yanında ikram edilen su için de geçerlidir. kahve de diüretik etkiye sahiptir. her şeyin başın su sevgili okurlar.
devamını gör...
böbreğini seven rakıyı sek içmez.
devamını gör...
ozellikle raki icilen gecenin sabahinda yaşadığım bas agrisi ve susuzluk sebebiyle benim icin kanitlanmis onermedir.
hele kalktiginizda ictiginiz ilk bardak suyun tadi doyulmaz olur.
devamını gör...
bir haftadır içmiyorum böbreklerim gece uyurken iyi geceler deyip öpüyor. elveda alcohol!
devamını gör...
ancak temiz tuvalete erişiminiz olacağı ortamlarda alkol almanız gerektiğini hatırlatan etkidir. titiz denecek bir insan olarak salaş barları sırf bu yüzden tercih etmem.
devamını gör...
akşamdan kalınmışsa sabah kalkılır (bkz: benexol) ve (bkz: powerrade) içilir.
dehidrasyon (vücudun aşırı su kaybı) mağduru bünyeye su serpilir.
devamını gör...
bir duble başına yarım bardak - 1 bardak su içerek, + yatmadan önce bir tane powerade (kaybedilen elektrolitleri yerine koyar, sabah etkisini kesin şekilde farkedersiniz) egale edilebilecek etkidir.
devamını gör...
hayat kurtaran bilgiler kuşağında sponsorunuz buyucu ile bu hafta alkol ve yarattığı susuzluk etkisini inceliyoruz. hazırsanız kemerlerinizi bağlayın, başlıyoruz.

1. alkol boş mideyle içilirse çok daha hızlı emilir ve kana karışır. bu yüzden alkolün yanında yemek, veya yemeğin üstüne içmek alkolün emilmesini yavaşlatır. yemek yemek iyidir. yemek iyidir dedik diye de biranın yanında hamburger gömüp sonra "yauv bira çok göbek yapıyor kilo aldırıyor" falan demeyin. bir şişe 33lük bira 139 kalori, yani 2.5 yeşil elma kadar falan. bakınız kaynak.

2. alkol tükettikçe kanda birikimi artacaktır. kan vücuttaki her yere erişim sağlayan bir şey olduğu için bu da bütün organlarınızın bundan etkileneceği anlamına gelir. daha fazla alkol, beyne giden daha fazla alkol, uyuşukluk ve kafa karışıklığı, sarhoşluk vs. sistem bu şekilde işliyor.

3. peki ne yapmak lazım. kandaki alkol miktarını azaltmak gerekiyor. bunu da 2 şekilde yaparsınız. a) karaciğeriniz alkolü parçalar, b) işer ve alkolü atarsınız.

4. alkol metabolizması çok yavaştır. karaciğer bütün çabasına rağmen 1 saatte en fazla bir 33lük birayı, veya bir küçük kadeh şarabı, veya bir shot likörü parçalayabilir. fazlası yok.

5. alkol parçalanınca ortaya asetaldehit çıkar, ki kendisi pek de sevimli bir kimyasal değil. toksik yani. karaciğeriniz bunu da asetat denen toksik olmayan forma dönüştürür.
alkol bu asetaldehite dönüşmeden önce, kanda birikir diye bahsettiğim üzre vücudun her yerinden saptanabilir. örneğin akciğerler. alkolmetreye üflediğinizde verdiğiniz havayla birlikte alkol de üflersiniz. o da cihazda birtakım reaksiyonlara girerek kandaki yaklaşık alkol miktarını gösterir. bu madde için özel bakınızlar: (bkz: alkolmetre) (bkz: blood alcohol concentration)

6. alkol, ayrıca vücut metabolizmasına da etkiyerek vasopressin denen hormonun üretim miktarını azaltır. bu hormon sizin sürekli çişe çıkmanızı engelleyen hormon. vücutta su tutulumunu sağlar. antidiüretiktir. bu hormon az üretilirse çok fazla çişe çıkarsınız, su kaybedersiniz, dehidrasyona uğrarsınız.

7. velhasıl, alkolle birlikte bol bol su için. içmezseniz hem alkolün metabolitlerinden kurtulmak için atılan su, hem de alkolün doğrudan işettirmesi yüzünden su kaybedersiniz ve kan miktarınız azalır. bu da kandaki alkol oranını artırır. ayrıca alkolün parçalanması, su kaybına kıyasla çok yavaştır. yani çok hızlı su kaybedersiniz ama yavaş yavaş alkolü parçalarsınız. bu durumu dengelemek için de su tüketip kan alkol seviyesini düşük tutmanız lazım.
devamını gör...
kimyasal formülü nasıl oluyor bilmiyorum ama içki ile şalgam içerek pekala sıyrılabileceğimiz etkidir. ilginç bir şekilde şalgam içersen o kadar işemezsin çünkü. işemeyince de dehidrasyon olmaz falan.
devamını gör...
kamu spotu gibi baslik tebrikler.(bkz: swh)
devamını gör...
bu mesaşı, annadın nı, nı, bı mesaçış, alkoğüholüüü, masçı, çok büyük iş,

değitirasdiyon

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
o zaman napıcaz yatarken bol su içip ertesi gün ise soda ile şahlanıcaz.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"alkolün dehidrasyon etkisi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim