1.
palyaço korkusu demektir.çocukların palyaçodan neden korktuğu araştırılarak bulunmuştur.ürkütücü ve rahatsız edici bir durumdur.
devamını gör...
2.
ıt izledikten sonra oluşabilecek muhtemel durum.
devamını gör...
bir tane dizi vardı eskilerde. adını hatırlayamadığım bir türk dizisiydi. bir çocuğun doğum günü için palyaço getiriyorlardı ve palyaço elinde bıçakla çocuğu sıkıştırıyordu. nasıl korkmuştum anlatamam. (aynı arka sokaklar organ mafyası bölümünden sonra kaçırılırım diye zırlamam gibi.) o zamandan sonra başlayan bu korku bir süre devam etmiş ardından silinip gitmişti. şimdilerde yahu ben nasıl korkmuştum palyaçolardan diye düşündürüyor beni.
devamını gör...
büyük oğlumun ödü patlardı anlamazdım adı bile varmış. bana hiç sevimli gelmeyen bir durum. kim niye icat etmiş palyaçoları acaba.
devamını gör...
modern family dizisindeki phil dunphy karakterinin de muzdaribi olduğu korkudur.
devamını gör...
bencede it 'in yani görünmeyi en çok sevdiği formu pennywise the dancing clown koulrofobide etkisi büyüktür. ama 90'lı versiyonu benim için yeni versiyonundan daha üst bir yerdedir.

ayrıca yanlış hatırlamıyorsam john wayne gacy'le de bu kötü palyaço motifi güçlendi.

seri katille alakalı bir makale.
devamını gör...
şundan korkmaktır:

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
palyaço korkusu. kökeninde, palyaçoların maskeleri nedeniyle barındırdıkları bilinmezliğe karşı duyulan tedirginlik olduğu düşünülüyor.

insanlarla tanıştığımızda ister istemez karakter tahlili yapmaya, yüz ifadesinden kişiliğini anlamaya eğilimli yaratıklarız. palyaçolar bu ihtimali 0'a indirger çünkü özellikle de gülen bir maskeleri varsa bu maske,valtında yatan duyguları ve karakteri anlamayı güçleştirir. bu durum bazı insanlarda panik seviyesine gelebilecek kadar güçlü bir korku duygusunu tetikler. bazı ülkelerde sapık yahut katillerin tanınmamak için palyaço maskesi takarak suç işlemesi de bu tür korkuları perçinlemiştir.

koulrofobi sahibi kişilerde, hemen hemen her fobide ortaya çıkan fiziksel ya da ruhsal tepkiler görülür: kalp atışlarında hızlanma, ortamdan uzaklaşmaya çalışma, bunu önleyen olursa ona karşı saldırganlaşma gibi... eğer yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürecek seviyedeyse, terapi ve ilaçlar yardımıyla giderilebilen bir fobidir.

bir dönemin çocuklarını it ve chucky gibi filmlerle manyak ettiler. bunlar yüzünden palyaço ya da oyuncak bebek görünce insanın tüyleri diken diken oluyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim