1.
duvarları tuğladan veya taştan yapılmış üstü kapaklı mezar
devamını gör...
özellikle antik çağ'da insanların ölülerini muhafaza ettikleri, genellikle yeryüzünde sergilenen ve çoğunlukla taştan oyulan, sandık şeklinde mezarlara verilen addır.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

eski mısırlılar ölümden sonra hayatın devam ettiğine inanıyorlardı ve bu durumda lahitler, içinde bulunanlar için ebedi bir mesken görevi görüyordu. firavunların ve varlıklı sakinlerin lahitleri, oymalar ve resimlerle özenle dekore ediliyordu.

ilk lahitler mısır firavunları için tasarlanmış ve saraylarının mimarisini yansıtmıştır. mısırlılar, bir kişinin adını hatırlamanın bu kişinin ölümden sonra yaşamaya devam etmesini garanti edeceğine inanıyordu, bu nedenle bir lahit aynı zamanda içinde gömülü kişi veya kişilerin adını da içeriyordu. dış süslemeler bazen ölen kişinin başarılarını da içerebiliyordu.

lahitlerde ayrıca tipik olarak ölüye adanmış bir yiyecek listesi, ruhun geçmesi için bir kapı ve merhumun dünyayı görmeye devam edebilmesi için gözler bulunuyordu. enin sonunda lahitler, mumyanın vücudunun kıvrımını takip ederek, içindeki kişiye benzeyecek şekilde oyulmaya başlanmıştır.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
lahitlerin içerisinde birden fazla tabut bulunması mümkündür. genellikle eğimli çatıları vardı. on üçüncü yüzyılın sonlarından itibaren lahitler, mezarlığa daha kolay çekilebilmeleri için kızaklara veya koşuculara konulmuştur.


kaynak 1, 2


edit: değerli yazarımız nizanimçi lahitlerin ilk kez mısırda kullanıldığı konusunda bir hatayı düzeltti: lahitlerin ilk örnekleri sadece mısırda değil mezopotamyada da görülmüş.
bu konuda güvenilir bir kaynak da bıraktı, incelemek isteyenler buradan ulaşabilir.
devamını gör...
karizmatik mezarlara verilen isim. arkeoloji müzelerinde bolca bulunur.

(bkz: büyüdüğünde indiana jones olmayı isteyen çocuk)
devamını gör...
antik dönemde mezarlar taştan ya da tuğladan yapılırdı. bugünkü gibi ahşap ya da başka bir malzeme içermezdi. yapılan mezarlar ise dönemin şartları ve inanışlarına göre tarihi olayları betimleyen ya da sadece ölen kişinin anısına süslemelerle donatılırdı.

yani lahit adı karizmatiklikten değil, mezarın şekli nedeniyle veriliyor.
devamını gör...
iznik'te rastgele 10 yer kazılınca en az 1 tane bulunabilecek anıt mezar. özellikle baharda çiftçiler toprağı bellemeye başladığında haftada 1 kere ''lahit bulundu'' haberleri görülür.
devamını gör...
duvarları taştan ya da tuğladan, üstü taş bir kapakla örtülü mezar olarak bilinir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görsel kaynak
sanatsozlugum.blogspot.com/...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"lahit" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim