zamanın italyan politikacısı niccolò machiavelli'nin düşüncelerini anlatan yaklaşım.
kısaca amaca ulaşmak için her türlü araca başvurmak uygundur, denebilir.
devamını gör...
amaca giden her yol mübahtır ve kahpelik bir sanattır sözünü şiar edinen bir yaklaşımdır. vay be güzel yazdım he hehe.
devamını gör...
niccolo machiavelli'nin çağdaşı politikacıları sadece kişisel çıkarları için uğraşmaktaydılar. amaçları da kullandıkları araçlar kadar uygun değildir. machiavelli ise onlardan farklı olarak kendini yüksek bir amaç ardında görmektedir. bu yüksek amaca bağlandıktan sonra bu amaca ulaşmak için her türlü aracı yasal bulmaktadır.

machiavelli, prens'te italyan birliğinin sağlanmasını tek amaç olarak almıştır. bu amaca ulaşmak için ne gerekiyorsa onun yapılmasından yanadır.
devamını gör...
kapitalizmden farkını anlayamadigim, anlayan varsa yeşillendirir ise çok memnun olacağım bir izm türü.
devamını gör...
kapitalizm gibi ekonomik düşüncelerin ötesindedir. mesela bir devrim sonrası liderin, sosyalizmi kullanarak otoritesini sağlaması da makyavelist bir yaklaşımdır.

kapitalizm, sosyalizm, hümanizm, otokrasi, din, özgürlük ve nicesi, bir makyavelist için alet çantasındaki aletlerdir. hangisi amaca ulaştıracaksa o alet veya kombinasyonlar kullanılır.

niccolo machiavelli'nin il principe kitabi bugün için bile yol gösterici yahut öğretici olabilmekte ve yaklaşımını açıklamaktadır.
devamını gör...
mussolini gibi faşist önderleri de etkilemiş bir akımdır da.
devamını gör...
machiavelli'nin siyasal düşünceler tarihine gerçekliği getirmiş olması açısından bakacak olursak o siyaseti din ve ahlaktan bağımsız ve üstün tutarak bu anlayışta; siyasi birliğin sağlanacağı yolda her şeyin mübah olduğunu vurgulamıştır.

devlet anlayışına bu açıdan kendinden önceki düşünürlerden farklı bir yaklaşım getirmiştir.
devamını gör...
recep tayyip erdoğan'ın el kitabı, taptığı yöntem. bugün bilse ki sosyalistlerden yüzde 5 oy gelecek, anında dindarlara sırtını dönüp sol yumruğunu havaya kaldırıp no pasaran der.
devamını gör...
dünya tarihinin en geçerli politika görüşüdür.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.