1.
ilkel tapınak
devamını gör...
yunancadan geçme, mö 3000'den başlayarak ege'nin hem doğu hem de batı kıyılarında görülen, önünde yarı açık bir giriş bölümü, ortasında bir ocak bulunan dikdörtgen planlı, taştan yapılmış en eski ev tipi. ocağın dört köşesinde bulunan dört sütun hem dumanın çıkmasını hem de ışığın girmesini sağlayan kademeli bir çatıyı tutar. ayrıca miken ve girit saray ya da evlerinde büyük dikdörtgen hol veya erkeklere ayrılmış bölüm. megaronlar dorik tapınakların kökeni sayılırlar. megaronun anadolu'da troya(mö 2300-2400) örneğinde yalnızca konut değil, tapınak olarak kullanıldığı da saptanmıştır. kurumsal açıdan megaron, ilk mimarlık eylemi olarak görülür; bu nedenle de tmmob mimarlar odası'nın amblemi bir megarondur.
devamını gör...
göğsümde taşımaktan gurur duyduğum amblemde de esinlenilen mimarlığın planlı bir şekilde yapılan ilk yapısıdır. ön kısımda tek bir girişi, girişten sonra erişilen mekanın ortasında bir ocağı bulunan basit planlı bu yapı yunan mimarisinin temelini oluşturur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim