roman / türk klasikleri / edebiyat
8 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

dehri efendi'nin konağında kardeşi amcabey damadı sadri bey oğlu şemi ile fransız mürebbiye anjel arasında geçen dönemin aile ilişkilerini yeren şaşırtıcı sonlu bir aşk serüvenini komik bir dille anlatan hüseyin rahmi gürpınar romanı.
devamını gör...
hüseyin rahmi gürpınar'ın rumi 1315 -1899- yılında akşam gazetesinde tefrika ettiği, daha sonra 1926 yılında marifet matbaasında basılan romanı.

ilk önce tebessüm-i elem romanında üstadı eleştirdiğim noktadan başlıyayım çünkü yine, "kötü kadın" profili bir fransız üzerinden gidiyor, ya da diğer romanlarından bildiğimiz gibi yoksul kesimin kadınları bu rolü oynuyor. yani söz konusu olan din değil, bariz bir şekilde konak kültürünün soylu kadın figüründen bir çekinme var, kendisinin de geldiği aileyi düşünürsek çok şaşırtıcı değil.
lakin tüm bunlar, hüseyin rahmi'nin büyük bir yazar olduğu gerçeğini değiştirmez.

roman konusuna şöyle bir değinmek icap eder ise, şu şekilde başlamak elzem gibi duruyor. adalarda yüksek istanbul aristokrasisine ait bir konakta geçiyor hikaye. bu eve, aslen fuhuş sektöründe çalışan bir kadın, fransızca öğretmeni arandığını duyunca başvurur. kabul edildikten sonra ise hem komik hem de trajik olaylar yaşanmaya başlanır. aslen, evin büyük reisi son derece muhafazakar biridir. buna mukabil bir de evde bulunan diğer erkekler, uckuruna düşkün tiplerdir. madam kısa sürede bu durumu fark edip, ev ahalisiyle kedinin fareyle oynadığı gibi oynayacaktır. ancak, o son derece muhafazakar sandığımız evin reisi, herkesi ters köşe yapacaktır.

hüseyin rahmi romanında cinsel objelerin insan yaşamında ne denli belirleyici olduğu üzerinde duruyor. bütün roman bir cinselliğin elde edilmesi etrafında dönüyor, üstada asina olanlar bunu iyi bilirler, çok fazla incelenmiştir bunu. lakin bu romanda, erkek figurunun de ahlaki olarak düşkünlüğü komik bir şekilde zihinlere kazınıyor. özelikle son derece muhafazakar olarak bilinen ev büyüğünün son anda ortaya çıkan durumu, tam olarak bizi anlatıyor. henüz cumhuriyete epey varken.

tavsiyemdir, son derece özgün ve duru bir türkçe ve akıcı bir dil.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"mürebbiye (kitap)" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim