#ödüllü filmler
drama / gerilim / yerli
7.3 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

mustafa her konuda haklıdır bu filmde. başak köklükaya bile olsa yapan, yapılanların mazereti yoktur. travmatik bir çocuğu kudretli bir patrona dönüştüren mustafa’yı takdir etmek gerekir.
devamını gör...
çağan ırmak'ın ilk filmlerinden benim de en beğendiğim filmi belki de. varoloşçuluk bakış açısıyla izlendiğinde hayatın anlamı/anlamsızlığı ve varoluşsal sancıların nelere yol açabileceğini çok iyi bir şekilde aktarmış çağan ırmak.
devamını gör...
isminden midir nedir bilmiyorum ama bir süre hiç sallamadığım, daha sonra arkadaşımın sürekli filmden alıntılar yapmasına katlanamayarak izlemek zorunda kaldığım, ve de filmin başından sonuna kitlendiğim, tam anlamıyla insanı çarpan çağan ırmak yapıtı…

yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir diyalog vardı:
fikret kuşkan : sizin bokunuz da pis kokar ...
nejat işler : abi kusura bakma ama bok bu herkesinki kokar...
fikret kuşkan : benimki kokmaz ulaan !!!
devamını gör...
herkesin gözünden göstermiştir filmdir. herkes hem haklı hem de haksızdır. iyi bir empati ile mustafa olur mustafaya hak verirsin. taksici olur taksiciye hak verirsin. kadın olursun of be daş gibi oldum dersin.
devamını gör...
bir çağan ırmak filmidir.

nejat işler, fikret kuşkan, başak köklükaya ve elbette şerif sezer’in oynadığı filmdir. filmdeki oyunculukları çok beğendiğimi hatırlıyorum ama özellikle fikret kuşkan ve şerif sezer’e hayran kalmıştım.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
mustafa hakkında her şeyi merak ediyor muydum izlediğim zaman bilmiyorum ama filmi izledikten sonra mustafa hakkında öğrendiklerim beni rahatsız etti açıkçası.

bir trafik kazasının ardından öğrenmeye başladım mustafa hakkında her şeyi. trafik kazasının mustafa ile doğrudan ilişkisi yoktu belki ama fiziksel olmasa da çok büyük yaralar aldı mustafa bu can kaybına da neden olan kazada.

şunu düşündüm filmi izlerken: insan olan biten her şeye anlam vermek istiyor. anlamadığı, eksikleri olan, zihninde bir türlü tamamlayamadığı her şey hayatını zindan ediyor insanın.

varoluşsal sancılarımızın çoğu içinden çıkamadığımız anlamsızlıklar yüzünden.

filmin en önemli sahnelerinden birinde, sona doğru, tam olması gereken yerde usul usul çalmaya başlayan mor ve ötesi’nin şarkısı da aslında filme hem yeni bir boyut kazandırmış hem de filmin anlatmak istediklerine dili döndüğünce tercüman olmuş:

bir derdim var!
devamını gör...
filmin adı bir evlilikten kesitler falan da olabilirmiş. bence her çift evlilik kararı almadan önce izlemeli ve yorumlarını yazıp okumaları için birbirine vermeli. ne çıkacak bilemezsiniz denemekte fayda var.
devamını gör...
adından başta atatürk ile ilgili bir film olduğunu sanmıştır çoğu kişi muhtemelen. izlediğim en iyi türk filmlerinden biri. malum çağan ırmak gerçekten de çok orijinal işler çıkartıyor ve sanki taksi şoförlerine de ibretlik bir yapım olmuş. taksiciyi oynayan nejat işler'in en iyi performans gösterdiği filmlerden biri olup mor ve ötesi'nin bir derdim var şarkısı bu film içindir.
devamını gör...
çağan ırmak filmidir. çağan ırmak'ın film afişinde herşey yazılmasına neden göz yumduğunu hiç anlayamıyorum.
emekli türkçe öğretmeni edasıyla, şey daima ayrı yazılır diye bilgi notumuzu bırakıp filme bakalım.
fikret kuşkan, başak köklükaya ve nejat işler başrollerdedir. mustafa'nın çilekeş anasını da çağan ırmak'ın gözdesi şerif sezer oynar. türüne gelince, sinemamızda fazla benimsenmeyen, psikolojik-gerilim filmi olarak tanımlanabilir.

mustafa, anadolu'dan istanbul'a gelmiş, başarılı ve zengin olmuş, mümkün mertebe geçmişinden uzak duran, evli, bir çocuk babası yüksek egolu bir adamdır.
bir kaza haberi alır ve tüm dünyası sırça bir köşk gibi dağılır.
karısı fikret adında bir taksici ile birliktedir. bu kadar basit, sıradan bir adamda mustafa'da olmayan ne vardır? mustafa bunu öğrenmek için her yolu deneyecektir.

mustafa ve annesinin diyalogları beni çok etkiler filmi ne zaman izlesem. özellikle annesinin mustafa'ya filmin bir kaç sahnesinde söylediği 'sen bilirsin deyince kavga bitermiş.' sözüne çok kıymet veririm, çok da kullanırım. ıssız adam'da alper ve annesinin ilişkisi gibi yaralı ya da ne bileyim kırık bir şeyler vardır aralarında.

filmimiz 2003 yapımı, dolayısıyla çekim kalitesi ilk kez izleyecekler için biraz eski ve yıpranmış gelebilir. 20 yıl geçmiş neredeyse üzerinden.

objektif olmaya çalışıyorum ancak en sevdiğim oyuncu başrolde, beğendiğim yönetmen çekmiş, konusu benim için ilgi çekici bir film olduğundan öznelliğimi fark etmiş olabilirsiniz.
tüm kusurlarına rağmen 10 numara filmdir. izlemediyseniz, mutlaka izleyin. pişman olmayacaksınız.
devamını gör...
buradaki mustafa maksimalisttir. herşey mükemmel bir şekilde düzgün işlese hiçbir sorun olmaz. mustafa burada haklıdır. ancak kendi bu kadar mükemmel, zengin ve güçlü bir adamken aynı zamanda duygularını aşırı derecede bastırmıştır. kendisi mükemmel bir insanken, karısı neden onu aldatmıştır? bu kadın taksici de ne buldu da ona koşa koşa gitti ? film bu soruların cevabını arar.


filmin sonunda mustafa cevabı öğrenir. bu kadar spoiler yeter
devamını gör...
adı çok dikkatimi çektiği için izlediğim bir filmdi.

çağan ırmak çekimlerine ve oyuncu seçimlerine defalarca kez izlediğim asmalı konak'tan bir hayli alışkın olduğum için tanıdık çekimlerle tanıdık yüzleri görmek hoştu. şimdilerde de nejat işler aynı ben ya diyen gençler nejat işler'in oynadığı filmleri tavaf ediyor diye tekrar adı geçmeye başladı filmin.

mustafa isimli kibir âbidesi birinin mutlu giden evlilik, çocuk, iş, başarı dolu hayatının bir günde, bir kazayla değişmesi konu alınmaktadır..

mustafa'nın karısı kaza yapmıştır. kendisi ölüp gitse de ardında bıraktığı kişi, mustafa'yı kuşkulandırır. artık zengin mutlu iş adamı değil; hem geçmişiyle hem de gelecekte öğrenecekleriyle yüzleşecek bir adam olmuştur. eski karanlık günleri yavaş yavaş hatırlıyordur. karabasanları onu tekrar rahatsız ediyordur. inkar ettiği tüm geçmişi ve yaratmak istediği o yeni adam, eşinin ölümüyle beraber ölmüştür.

eşiyle aynı arabada olan ama kazada ölmeyen adamın peşine düşmüştür. onu hapsetmiş, sorgulamaya başlamıştır. eşiyle aralarında ne olup bittiğini ayrıntılı şekilde öğrenmek istemiştir. nejat işler'in oynadığı bu ikinci adam rolünün de taksi sahneleri hâlâ döner durur.

eşi ve eşinin kendi ardından neler konuştuğunu duymasınının ardından her şey omuzlarına çöker mustafa'nın. eşinin dediği gibi "kambur olmuştur" artık bazı şeyler. ara ara çalsa da en sonda tamamen giren mor ve ötesi - bir derdim var şarkısı da kaymağı olmuştur filmin.

o haklı, bu haklı diyemeyeceğim ama kesinlikle neydim, ne oldum, ne olacağım ve neden adı altında sorgulatan bir film olduğunu düşünüyorum.

türk değil de yabancı biri olsaydım özellikle türk sinemasını ve çağan ırmak'ı izler miydim bilmiyorum ama türk yapımı ortalama üstü şeyleri defalarca dahi izlemek hoşuma gidiyor. yeşilçam dahil. nbc, zeki demirkubuz, çağan ırmak gibi yönetmenler bizden ya hani, hissedişim bir başka oluyor. salt karakterlerin ismiyle bile mesela. neyse, anlatamasam da olsun.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"mustafa hakkında herşey" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim