türk dizi ve filmlerinde yıllar var ki çoğu kez gördüğüm değişmez replik. bilirsiniz, bir senaryo olur ve o senaryonun en can alıcı, en kritik noktasına doğru ilerlerken iki ana karakter birbiriyle konuşurken karakterlerden biri bir şey söyler, sonrasında daha önemsiz bir cümle kurar. karakterlerden diğeri aydınlanır ve kıvılcımı çakan ''ne dedin sen?'' sorusunu sorar. ilk karakter en son söylediği dünyanın en sıradan cümlesini ruhsuzca tekrarlar. diğer karakter tekrar sahneye çıkar; ''yok yok, ondan önce ne dedin?''. ve bir anda ortalık alevlenir.

buna bir örnek verecek olursak eve bir hırsız girmiştir ve olayın fâilini tespit etmek amaçlı tartışmalar yapılmaktadır. diyalog şu şekilde gelişir:

a kişisi: bu saatte eve hiç kimse girmez, muhtemelen tanımadığımız birisinin kumpasına maruz bırakıldık. kim ola ki?

b kişisi: adliye kapıları birbirine güvenen insanlarla doludur semra. dert bazen en yakınlarımızdan da gelebilir, bilemeyiz.

a kişisi: nasıl bulunacak kimin yaptığı? dedim o kadar gizli kamera taktıralım şu eve diye. sakalımız yok ki sözümüz dinlensin.

b kişisi: haklısın maalesef. aslında bu işi çözse çözse bir yalan makinesi çözer. bağlayacaksın herkesi makineye, yalan söyleyince dıt diyecek, film kopacak. hava da kasvetli oldu gibi şu camı açsak mı biraz?

a kişisi: bir dakika dur dur dur dur, ne dedin sen???

b kişisi: hava diyorum, kasvetli oldu diyorum, az açalım şu camı geldiler bana yahu! sana gelmediler mi?

a kişisi: yok yok, ondan önce ne dedin?

b kişisi: haaa, yalan makinesi dedim yaaa. alacaksın bir tane yalan makinesi, başlayacaksın polis memuru gibi kesintisiz sorguya, yalan söyleyeni tespit edip tahtalıköy'e bir gidiş bileti ayarlayacaksın, dönüşü o kendi alır herhalde, masrafa ne hâcet!

a kişisi: süper fikir, hemen gidiyoruz. çabuk atla arabaya.

.............................................................___son__.........................................................................................

dâhiyane fikirlerin uçup gitmemesi adına sorulmuş retorik bir soru da denebilir buna, gerçekten ne dediğinin anlaşılmayıp sorgulandığı senaryo gereği ortaya çıkan bir soru da. fakat uzun zaman boyunca eskimeden türk dizi ve film tarihindeki yerini koruduğu kesin. bundan sonraki diyaloglarda tek kişinin sarf ettiği sondan ikinci cümleye dikkat kesilmeye devam edeceğim. sondan ikinci cümleler anlamlı oluyor genelde. anlamlı, kilit ve özgün... neyse çok yazdım bir çay koyayım ben. iyi akşamlar herkese.*
devamını gör...
bok dedim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ne dedin sen hayır hayır ondan önce ne dedin" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim