umberto eco’nun prag mezarlığı kitabını okurken bu latince ifade dikkatimizi çekmiştir.
“ruhun sadece yapılan şey olduğunu söylüyorlar ama eğer birinden nefret ediyorsam ve bu hıncı içimde besliyorsam, tanrı’ya şükür bu bir içim olduğu anlamına geliyor. nasıl diyordu düşünür? odi ergo sum. (nefret ediyorum, o halde varım).”
kitabın konusu “simonini'nin başta yahudiler olmak üzere herkese duyduğu nefret ve bu nefretin, tarihin akışını değiştirmesidir.”
filozof, matematikçi ve bilim adamı rené descartes “düşünüyorum öyleyse varım” derken ayrımcılık yapanlar ise “nefret ediyorum, o halde varım” demektedir.
son zamanlarda sosyal medyada insanları ırk, cinsiyet, yaş, ulus, din, cinsel yönelim gibi konularda aşağılar tarzda konuşanların giderek arttığını görüyoruz. bu kişiler eleştiri alınca ifade özgürlüğü diye çemkirmektedir. nefret söylemi hakkın kötüye kullanımı olduğundan ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"odi ergo sum" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim