7 aralık 1941 tarihinde japon deniz kuvvetleri tarafından hawaii'deki pearl hourbor amerikan askeri üssüne yapılan ve başarıyla sonuçlanan sürpriz saldırıdır. bu olayın sonucu olarak amerika 2. dünya savaşına müttefik devletler cephesinde kesin olarak girmiş oldu.
devamını gör...
japonların "madem amerikan filosuyla savaşamıyoruz, o zaman savaşmadan önce yok edelim onları" demesiyle giriştiği, fakat anahtar noktalara hiç hasar veremediklerinden amerikanları pek de etkilemeyen baskındır.
devamını gör...
hiroşima ve nagasaki'nin doğmasına sebep olmuştur.
devamını gör...
pearl harbor baskınını ikinci dünya savaşı devam ederken savaşın seyrini değiştirebilecek bir adımdı. öyle ki japon’lar bu baskın icin bir çok adım atmışlardı. pearl harbor baskını japonya tarafından bir çok kez ertelenmiş, ve japonya amerika ile olası bir savaştan kaçınmak istenmişti. fakat japonya’ya uygulanan ambargo ve japonya’nın amerika ve britanya’ya karşı yanlız kalması bu baskının nedenli haklı olduğunu göstermiş oldu. japonya bu baskını ne kadar iyi hazırlanmış olsa da amerika’nın asıl silahlarını yok edemediler. bu baskında amerikan ordusu bir çok donanma gemisin kaybetti. baskın başarılı olmuş olsa bile amerika tarafından pek önemsenmeyen bir baskın olarak anılır.
devamını gör...
japon imparatorluk deniz kuvvetleri'nin 7 aralık 1941 sabahı amerika'ya karşı hawaii adalarında bulunan pasifik filosu ve pearl harbor askeri üslerine karşı düzenlemiş olduğu beklenmedik saldırıdır.

saldırının amacı temel olarak, büyük okyanus'ta muhtemel olan amerikan askeri savunmasını önlemekti.

saldırı koramiral chuichi nagumotarafından iki dalga şeklinde uygulamaya karar verilmiştir ve böyle uygulanmıştır. ilk dalgada 49 bombardıman, 51 pike bombardıman, 40 torpido, 43 avcı uçağı (toplam 183 uçak) vardı. ikinci dalgada ise 54 bombardıman, 78 pike bombardıman ve 35 avcı uçağı (toplam 167 uçak) vardı ve her iki saldırı da kuzeyden gerçekleştirilmiştir. aynı zamanda limandan kaçmaya çalışacak gemileri önlemek amacıyla denizaltı ve cep denizaltıları kullanılmıştır.

görsel
devamını gör...
amerikanın japonyaya atom bombası atmak için tezgahladığı sahte baskın. tesadüfe bak ki amerika saldırıdan bir süre önce bütün pahalı savaş gemilerini limandan çekip en uyduruk gemilerini koyuyor yerine ve saldırıda bu gemiler kullanılamaz hale geliyor.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"pearl harbor baskını" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim