yaptıkları işi de hesap kitabı da bilmeyen ergen freelancerlardır.
şahsen benim düzenli ve tatminkar bir işim olduğu halde bir çeşit hobi veya ek gelir anlayışıyla zaman zaman freelancerlık dünyasına girmemle tanıştığım ve kendilerine kızmakla acımak arasında gidip geldiğim bu tipler kesinlikle yapamayacakları işlere akıl mantık kabul etmez küçük paralar önererek hem sektörü hem iş yapan ve yaptıran insanların zamanını ve emeğini baltalamaktadır.
adamın biri ilanına yazmış; "bana 3d bir animasyon yapılacak. tv'de yayınlanan niloya benzeri bir iş olacak, üç dört dakikalık, üç dört karakterli basit bir çizgi film çıkarılacak vs." bütçesi de 300 tl! ben bu ilana gülerken bakıyorum altında 15 teklif var. yani 15 insan evladı bu işe "he ben yaparım" demiş. yav arkadaşım o bahsedilen çizgi filmin bir bölümü için haydi seslendirmesini, müziğini, senaryosunu vs kenara ayır, 30 - 40 kişilik bir ekip çalışıyor. önlerinde en güncel yazılımlar ve paralı pluginlerle dolu bir araba fiyatına ekran kartları takılı makineler var. sen. evet sen hangi akılla şunu yapabileceğine inanıyorsun. 15-20 gün içinde üç dört tane yeni karakter çizeceksin, bunları tek tek vücutları elbiseleri vs modelleyeceksin, kaplamaları yapacaksın, iskeletleri hazırlayacaksın ve hareket edince g.tleri başları ayrı yere gitmesin diye saatlerce uğraşıp weight mappingleri düzenleyeceksin, sonra başlayacaksın bunları anime edip kaydetmeye... arka planların modellenmesi, kaplanması, ortam ışıklarının yerleştirilmesinden sonra hepsini kompozitleyip elindeki 32 gb ram 4 gb ekran kartlı "oyun canavarı" makinenle kare başına en az 20 dakika sürecek şekilde render almaya başlayacaksın. eğer sen bunu yapabiliyorsan zaten buralarda hiç harcanma. senin yerin pixarın yönetici koltuğudur, ben de gelip çaycılığını yapayım.
ulan mübarek adam, niye böyle saçma sapan şeyler yapıyorsun. biliyorum o 300 - 500 lira sana cazip geliyor, öyle bir yaşta veya durumdasın, mağdursun, "taş mı taşıyorum" diye düşünüyorsun. ama işin aslı öyle değil. inan ki o işi yapmaya debelenirken bilgisayarının ömründen kısalan zaman, yaktığın elektrik, yediğin püskevitler, senin güzel gözlerine beynine kan basıncına vuran bedensel yıpranma o "evet" dediğin paranın on katı maliyetle bile karşılanmıyor.
bak güzel kardeşim, bir gün çok sinirlendiğimde ne yapacağım biliyor musun? gireceğim o freelancer sitesine, yapabileceğim bütün işlerin altına 50 lira fiyat verip hepsini alacağım, iyi kötü kar zarar demeden yapmaya başlayacağım. o zaman göreceksin ebenin örekesini. yapacağım bunu bak!
devamını gör...
insan nüfusu arttıkça insan emeğinin değeri azalıyor normaldir. nerede çokluk orada bokluk bu kadar insan çok fazla.
devamını gör...
birileri benim gibi düşünmüş sonunda. yüzlerce çocuk, oturduğum yerden para kazanırım hayaliyle logo yaptırmaya, müzik yapmaya vesaire 30 liradan servis hizmeti açıyor, gerçekten çalışan, uzun uzun emek veren insanlar arkada kalıyor ve işin kötüsü değer görmüyor.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"piyasanın içine eden freelancerlar" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim