1.
gilles deleuze'ün tüm felsefi yapıtını kateden metinler ve söyleşilerle tamamlanmış kitabı. norgunk yayıncılık tarafından -tıpkı tüm deleuze eserlerinde olduğu gibi- çatır çatır basılmıştır.

deleuze'e göre felsefe tıpkı bilim ve sanat gibi bir yaratım disiplinidir. filozofun işi kavramlar yaratmaktır, bunu yaparken yeni sözcükler türettiği olur, kimi zaman da kullanılagelen yerleşik sözcükleri, terimleri düşüncesinin akışına göre eğip büker. zaten her kavram bir kıvrımdır, düşüncenin katlanış biçimlerini değiştiren yeni bir güzergâhtır.

''o zaman; felsefe, sanat ve bilim, karşılıklı yankılanma ilişkileri ve değiş tokuş ilişkileri içine girerler, ama her defasında öze ilişkin sebeplerle. kendi evrimleri uyarınca birbirlerinin içine girerler. o halde bu anlamda felsefeyi, sanatı ve bilimi, durmadan iç içe giren, birbirine yabancı melodik çizgi türleri olarak ele almak gerekir. felsefenin burada hiçbir sözde düşüncesel üstünlüğü yoktur ve bu nedenle yaratım açısından da aşağı kalır yanı yoktur. kavramlar yaratmak, yeni görsel, sesli kombinasyonlar yaratmak ya da bilimsel fonksiyonlar yaratmak kadar zordur. görülmesi gereken, çizgiler arasındaki iç içe geçme hareketinin karşılıklı gözetim ya da düşünceye bağlı olmadığıdır. başka yerden gelen yaratıcı bir hareketi izlemeyi görev edinmiş bir disiplin, her tür yaratıcı rolü bir kenara bırakacaktır. önemli olan asla komşunun hareketine eşlik etmek değil, her zaman kendi hareketini yapmak olmuştur. kimse başlamazsa, kimse hareket etmez. iç içe geçmeler değiş tokuş da değildir: her şey verme ya da kapmayla gerçekleşir.''--içindekiler--

i. bölüm: anti-oedipus’tan bin yayla’ya
sert bir eleştirmene mektup
anti-oedipus üzerine mülakat
bin yayla üzerine mülakat

ii. bölüm: sinemalar
altı defa iki (godard) üzerine üç soru
hareket-imge üzerine
zaman-imge üzerine
“muhayyel” üzerine kuşkular
serge daney’ye mektup: iyimserlik, kötümserlik ve seyahat

iii. bölüm: michel foucault
şeyleri yarmak, kelimeleri yarmak
sanat yapıtı olarak yaşam
foucault’nun bir portresi

iv. bölüm: felsefe
şefaatçiler
felsefe üzerine
leibniz üzerine
réda bensmaïa’ya spinoza üzerine mektup

v. bölüm: politika
denetim ve oluş
denetim toplumları üzerine ek
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim