hikaye-öykü / edebiyat
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

mustafa kutlu' nun okuduğum en güzel eserlerinden birisi. özellikle final cümlesi müthiş. 1 sene önce okuduğum bu kitap her zamanki gibi anadolu insanını konu alıyor. kutlu' nun basit bir konu seçmesine rağmen gene mükemmel bir eser. sade ve akıcı üslubu ile sizi içine çekiyor. kitap rüzgalı pazar' daki her bir satıcının hikayesini anlatıyor. çiçekçiden dürümcüye, saatçiden baloncuya kadar. normal bir günde gittiğiniz bir çarşıda karşılaşabileceğiniz sıradan insanların bir de tâ içlerine yolculuk etmemizi sağlıyor. genel olarak yoksulluğu ele aldığı bu kitabı halkın farkındalığını arttırmak için yazılmış. toplum gerçeklerinden olan fakirliğin arka sokaklarda nasıl hayatlar yaşanmasına sebep olduğunu bize gösteriyor. her bir bölümde pazardaki güzide bir esnafın hikayesi anlatılıyor. kitabın üzerinde durduğu karakter ise duran adında bir çocuktur.

bir kaç karakterden bahsedecek olursak: gecekonduların birinde hayata tutunmaya çalışan duran ve ailesi geçim kaynağı için duran' ı rüzgalı pazar' da bir esnafın yanına çırak olarak verir. bunun yanında nimet ve cesur adında iki âmâ karakter de vardır ve ikisi birbirlerine aşıktır. cesur nimet' e nasıl baston kullanıldığını öğretir. kitabın bir diğer sevilen karakteri ise sımsıcak yapısıyla doktordur. nimet ve cesur' un aşkını destekler.

her halükarda okunduğunda insana çok şey katıcak bir kitap. kitabın final cümlesi ise duran'ın ağzından çıkar:

"ben büyüdüm galiba.
masal bitti."
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"rüzgarlı pazar" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim