sbs, bebeklerde başın öne arkaya şiddetli hızlanma ve yavaşlama hareketleri yapılması sonucu beynin kafatasına doğru itilmesi nedeniyle ortaya çıkar. ciddi bir çocuk istismarıdır.
bebeklerin vücut hacimleri küçüktür ancak bir yetişkine göre baş-gövde oranları büyüktür. aynı zamanda boyun kasları zayıftır, zorlanması durumunda hasara yatkındır.
ağlama, ciddi bir tetikleyicidir. genellikle çocuğun ağlaması ile başa çıkamayan ebeveynlerin şiddete başvurması ve çocuğu sarsması sonucu ortaya çıkar. istismarcı sıklıkla biyolojik ebeveynler veya onların erkek/kız arkadaşlarıdır.
sbs, kafa içi kanamalara, ödeme, kafa içi basınç artışına, retina kanamasın, hipoksiye*, apneye* ve körlüğe kadar birçok duruma sebep olabilir.
devamını gör...
sussun diye bebeği sallamak, bu arada sakatlamak.

bu velilere istismarcı demeden önce doğumdan önce bebeğin (bazen sebepsizce) saatlerce ağlayabileceğini, bu fikre alışılması gerektiğini, delirecek noktaya gelindiyse kısa bir süre başka bir odaya geçip nefes almak gerektiğini çok iyi anlatmak gerekiyor. artık bilinçlendirme afişlerinde "bebek ağlayabilir, suçunuz değil, beşiğine bırakıp kısa süreli uzaklaşın" vs. yazıyor.

en eğitimlisi de dahil o kadar çok aile dinledim ki bebek doğunca emzirip alt değiştirildiğinde tüm sıkıntılarının geçip gülücük saçacağını ve hatta uyuyacağını sanan. saçma sapan bebek romantizminin sonucu. ablam bir yıla yakındır gece dört kere uyanıyor. dört ay sürekli ağladı. 3-4 saat sürdüğü oldu. bazı bebek böyle.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sarsılmış bebek sendromu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim